لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۵

ارتش عراق به دروازه‌های شمال موصل رسید؛ وقفه در آزادسازی فرودگاه


در ادامه عملیات ارتش عراق گسترده برای بازپس گیری شهر موصل از کنترل گروه داعش، نیروهای عراقی روز جمعه به دروازه‌های شمالی شهر رسیدند. همزمان سازمان ملل متحد از وجود شواهدی از استفاده داعش از سلاح‌های شیمیایی خبر داد و درباره استفاده مجدد از این سلاح ها هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، به دنبال تبادل آتش با پیکارجویان داعش در جبهه شمال، نیروهای ویژه ارتش عراق وارد محله قادسیه شدند، اما به منظور پیشگیری از به خطر افتادن جان غیرنظامیان و نیز احتمال حملات انتحاری داعش، پیشروی به سمت مرکز شهر با کندی انجام می‌شود.

حیدر فاضل یکی از فرماندهان ارتش عراق، ضمن بیان این مطلب، گفت که ارتش در حال حاضر کنترل حدود ۹۰ درصد محله انتصار را نیز به دست گرفته‌اند، اما پیشروی در آنجا هم به دلیل باریکی بیش از حد کوچه‌ها - که تردد را برای تانک ها مشکل کرده است - به آهستگی صورت می‌گیرد.

عملیات آزادسازی موصل، مرکز استان نینوا و دومین شهر بزرگ عراق که از سال ۲۰۱۴ میلادی به اشغال پیکارجویان گروه داعش در آمد، از ۲۶ مهر ماه با حمایت ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا و با همراهی شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران و پیشمرگه‌های کرد آغاز شد.

نیروهای عراقی ابتدا اقدام به آزادسازی روستاها و مناطق اطراف شهر از جهات مختلف کردند و با تنگ تر کردن حلقه محاصره شهر، به سمت داخل پیشروی کردند. مین‌گذاری، حملات انتحاری و نیز استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپرانسانی، موجب کند شدن این مرحله شده است.

اما عملیات در جبهه جنوب، به منظور آماده سازی بیشتر برای آزادسازی فرودگاه موصل در نزدیکی مرزهای جنوبی شهر، روز جمعه بطور موقت متوقف شد. پس از تصرف پایگاه هوایی قیاره در ماه گذشته، نیروهای ارتش و پلیس عراق اقدام به پاکسازی حاشیه رود فرات و صحرای نینوا کردند.

ارتش اکنون در حال آماده شدن برای انجام عملیات جدیدی که قرار است از دروازه‌های جنوبی شهر آغاز شود و انتظار می رود پس از ورود به شهر، به دلیل وجود ساختمان‌های بیشتر داعش و تراکم بیشتر پیکارجویان در آن منطقه در مقایسه با شرق موصل، کندتر از آنچه در شرق انجام شد پیش برود.

این در حالی است که سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید به جزئیات جدیدی دست یافته که ثابت می‌کند گروه داعش از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است؛ امری که بسیاری معتقدند با بیشتر شدن فشار بر آن گروه، احتمال استفاده دوباره از این سلاح‌ها نیز افزایش می‌یابد.

راوینا شامداسانی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در ژنو، ضمن اعلام این مطلب، گفت که این نهاد حقوق بشری سازمان ملل از قصد داعش برای استفاده از ذخایر شیمیایی که در اختیار دارد آگاه نیست؛ اما او با اشاره به قوانین بین المللی، بر لزوم حفاظت از جان غیرنظامیان تاکید کرد.

بنا بر اعلام مقام های سازمان ملل متحد، از آغاز عملیات آزادسازی موصل تاکنون، حدود ۴۸ هزار نفر از ساکنان شهر موفق به فرار شده اند؛ با این حال بسیاری همچنان در شهر هستند که گفته می شود داعش مانع فرار آنها شده و قصد دارد از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG