لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۴

درگیری شدید در موصل؛ سازمان ملل از اعدام غیرنظامیان توسط داعش خبر داد


در بیست و پنجمین روز از عملیات آزادسازی موصل، ارتش عراق با همراهی پیشمرگه های کرد و پشتیبانی حملات هوایی ائتلاف بین المللی، روز شنبه درگیری شدیدی با پیکارجویان داعش داشتند.

نیروهای امنیتی عراق اکثر محله های شرقی موصل و روستاهای اطراف آن را از داعش پس گرفته اند، اما به گفته نیروهای عراقی در این مرحله از عملیات تمرکز بر استحکام مواضع تصرف شده قبل از پیشروی بیشتر به سمت مرکز موصل است

در همین حال، راوینا شمداسانی سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نسبت به کشتار بیرحمانه ساکنان موصل هشدار داد و گفت «بنا به گزارش ها، داعش ۴۰ شهروند غیرنظامی را در داخل شهر موصل به اتهام خیانت و همکاری با نیروهای امنیتی عراق اعدام کرده است.»

او گفت «داعش لباس های صورتی به تن قربانیان کرد و روی آنها به رنگ قرمز نوشت: خائنان و جاسوسان نیروهای امنیتی عراق. سپس اجساد آنها را برای چند روز بر سر تیرهای چراغ برق در داخل شهر آویزان کرد»

خانم شمداسانی همچنین گفت، بنا به گزارش ها، گروه داعش آمونیاک و سولفور در مناطق مسکونی انبار کرده است که احتمالاً قصد دارد از آنها به عنوان سلاح شیمیایی استفاده کند.

صدهزار نیروی نظامی متشکل از نیروهای امنیتی عراق، پیشمرگه های کرد و شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران با پشتیبانی حملات هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در عملیات آزاد سازی موصل شرکت دارند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG