لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۱

جنگ در اوکراین؛ همه‌پرسی فرمایشی روسیه در سرزمین‌های اشغالی در جریان است


همه‌پرسی فرمایشی روسیه در سرزمین‌های اشغالی در اوکراین - ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۲ (۱ مهر ۱۴۰۱)
همه‌پرسی فرمایشی روسیه در سرزمین‌های اشغالی در اوکراین - ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۲ (۱ مهر ۱۴۰۱)

همه‌پرسی فرمایشی روسیه در سرزمین‌های اشغالی در اوکراین بنا به برنامه از پیش تعیین شده پوتین در چهار منطقه لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپروژیا که از زمان تهاجم هفت ماه پیش ارتش روسیه به اشغال در آمده در جریان است.

بر اساس گزارش‌ها، ماموران روس نظر مردم را می پرسند. نتیجه هم مانند هر همه‌پرسی ساختگی از پیش معلوم است. مردم اوکراین به الحاق سرزمین‌شان به فدراسیون روسیه رای مثبت خواهند داد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، و آمریکا و غرب همه پرسی را ساختگی و بی اعتبار خوانده‌اند. زلنسکی خطاب به مردم روسیه و نظامیان کشور همسایه از آنان خواسته است در برابر جنگی که پوتین به راه انداخته مقاومت کنند و خود را تسلیم سربازان اوکراین کنند یا از جبهه فرار کنند تا زنده بمانند.

ولودیمیر زلنسکی گفت: «شما تاکنون شریک این جنایت‌ها، آدمکشی‌ها و شکنجه‌های مردم اوکراین بوده‌اید. چون خاموش مانده‌اید. بله. خاموش مانده‌اید. اما حالا دیگر زمان انتخاب است. مردان روس باید انتخاب کنند که مرگ را می‌خواهند و یک عمر معلول ماندن را یا زندگی را. زنان روس هم باید بین زنده ماندن شوهران، فرزندان و نوه‌ها، و یا از دست‌دادن آنها یکی را برگزینند. و اینکه آنها را در برابر این جنگ و این شخص محافظت کنند.»

چنین پیدا است که این سخنان در روسیه گوش‌های شنوائی پیدا کرده است. در شهرهای روسیه مردم با تظاهرات خیابانی ضد جنگ در برابر فرمان احضار ۳۰۰ هزار سرباز ذخیره مقاومت می‌کنند. روز پنج‌شنبه بیش از ۱۳۰۰ معترض دستگیر شدند.

فرار از کشور از زمین، هوا و دریا نیز ادامه دارد. نایاب شدن بلیت هواپیما برای سفر به خارج و چند برابر شدن قیمت آن در بازار سیاه، و صف‌های دراز اتومبیل فراریان از روسیه در مرزها با فنلاند، مغولستان، قزاقستان و گرجستان از این جمله است.

پوتین، بنا‌به گزارش‌ها، در بن‌بست جنگی که ۷ ماه پیش به راه اندخته، تهدید کرده که از سلاح هسته‌ای استفاده خواهد کرد و دولت بایدن به طور خصوصی و علنی به پوتین در این باره بشدت هشدار داده است.

XS
SM
MD
LG