لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

زلنسکی: هنوز زود است که درباره پایان جنگ صحبت کنیم


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین - آرشیو
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین - آرشیو

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روز جمعه روسیه را به ارتکاب جنایات جنگی در شمال شرق کشورش متهم کرد و گفت که صحبت از پایان جنگ زود است.

به گفته او، به‌رغم پیروزی‌های نیروهای اوکراینی در هفته‌های اخیر هنوز برای پیش‌بینی روند جنگ زود است اما تحویل فوری تسلیحات غربی به کشورش اهمیتی حیاتی دارد.

زلنسکی در مصاحبه‌ای اختصاصی با رویترز، وضعیت مناطق آزادشده در شمال شرق کشورش را با «سریال خونین پس از بوچا» مقایسه کرد. بوچا شهری در نزدیکی کی‌یف است که نیروهای روسیه‌ای در آن طی مراحل اولیه جنگ به ارتکاب جنایات جنگی متهم شدند. مسکو این اتهامات را رد کرده است.

به گفته زلنسکی، «تا امروز، اجساد ۴۵۰ نفر در آنجا دفن شده است. اما گورهای دفن (دسته‌جمعی) بیشتری وجود دارد.»

او در ارتباط با شواهد وقوع جنایات جنگی گفت: «شواهد و مدارکی وجود دارد و ارزیابی‌هایی داخلی و بین‌المللی در حال انجام است و برای ما بسیار مهم است که جهان آن را به رسمیت بشناسد.»

کاخ کرملین تا لحظه تنظیم این خبر به این اظهارات زلنسکی پاسخی نداده است اما در گذشته بارها اتهام حمله به غیرنظامیان را رد کرده است.

این در حالی است که فرماندار خارکیف نیز روز جمعه به خبرنگاران گفت در یکی از گورهای دسته‌جمعی در شهر ایزیوم، برخی از اجسادی که نبش‌قبر شده‌اند با دست‌های بسته از پشت پیدا شدند.

روسیه هنوز به انتشار خبر گور دسته‌جمعی در ایزیوم واکنشی نشان نداده است.

پایان جنگ نزدیک نیست

زلنسکی طی مصاحبه روز جمعه که در دفتر محل کارش برگزار شد، بار دیگر از کشورهای غربی خواست کمک‌های نظامی بیشتری در اختیار کشورش قرار دهند. او از ترکیه، کره جنوبی، جهان عرب، و کشورهای آسیایی نیز درخواست کمک کرد.

او همچنین از وجود «موانع خاص روانی» در آلمان برای تامین تجهیزات نظامی اوکراین و تعلل این کشور در انتقال تسلیحات تلویحا انتقاد کرد.

زلنسکی ضمن ستودن ضدحمله نیروهای اوکراینی و پیروزی‌های اخیر آنها تاکید کرد هنوز برای صحبت کردن درباره پایان جنگ زود است.

او گفت اگر کرملین اسرای جنگی اوکراین را آزاد کند، او از پیشنهاد ازسرگیری صادرات آمونیاک روسیه حمایت خواهد کرد.

لازم به ذکر است پوتین روز جمعه در واکنش به ضدحمله اوکراین هشدار داد اگر نیروهایش تحت فشار بیشتری قرار بگیرند، با قدرت بیشتری به اوکراین حمله می‌کند.

XS
SM
MD
LG