لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۵

بایدن به پوتین در مورد استفاده از سلاح کشتار جمعی هشدار داد


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا (آرشیو)
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا (آرشیو)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به پوتین درباره استفاده احتمالی از سلاح‌های کشتار جمعی علیه اوکراین هشدار داد و گفت این کار صحنه نبرد اوکراین را بکلی و به‌شیوه‌ای که از جنگ جهانی دوم سابقه نداشته، تغییر خواهد داد.

آقای بایدن گفت اگر روسیه چنین کاری کند «آنها بیش از هر زمان دیگری بصورت یک نیروی نحس و خبیث درخواهند آمد.»

نیروهای مسلح اوکراین در حملات برق آسای هفته گذشته موفق شدند بخش بزرگی از مناطق شمال شرق آن کشور را که در کنترل نیروی‌های روسیه و متحدان محلی‌اش بود، آزاد کنند.

به دنبال این ناکامی روسیه، ولادیمیر پوتین هشدار داده اگر نیروهای آن کشور بیش از این تحت فشار قرار گیرند، کرملین با قدرت بیشتری پاسخ خواهد داد.

حدود هشت ماه پیش، رئیس جمهوری روسیه با اعلام حمله به اوکراین در هشداری ضمنی اما غیرقابل‌انکار گفته بود که در صورت مداخله غرب، کرملین می‌تواند از سلاح هسته‌ای استفاده کند.

اگرچه مقام‌های روسیه نگرانی غرب از بابت استفاده احتمالی مسکو از تسلیحات کوچک اتمی و شیمیائی در نبرد اوکراین را رد کرده‌اند ولی هنوز برخی در غرب نگران احتمال حملات اتمی و شیمیایی از سوی روسیه هستند.

در همین حال، روز یکشنبه بریتانیا اعلام کرد یگان‌های نظامی روسیه در هفته گذشته حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی در اوکراین را گسترش داده‌اند و احتمال می‌رود در روزهای آینده برد اهداف عملیات نظامی خود را افزایش دهند.

فرمانداران محلی در اوکراین می‌گویند روز شنبه پنج غیرنظامی در حملات نیروهای روسیه در منطقه دونتسک کشته شدند و ده‌ها برج خصوصی و خطوط لوله گاز و برق در منطقه نیکوپول به‌شدت آسیب دیدند.

XS
SM
MD
LG