لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۰

روسیه روند تصاحب رسمی مناطق اشغالی اوکراین را کلید می‌زند


بنای یادبود شاعر اوکراینی «تاراس شوچنکو» در جریان درگیری روسیه و اوکراین در منطقه اشغال شده لوهانسک، اوکراین - ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۲ (۲۹ شهریور ۱۴۰۱)
بنای یادبود شاعر اوکراینی «تاراس شوچنکو» در جریان درگیری روسیه و اوکراین در منطقه اشغال شده لوهانسک، اوکراین - ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۲ (۲۹ شهریور ۱۴۰۱)

رهبرانی که توسط روسیه در چهار منطقه اشغالی در اوکراین مستقر شده‌اند، این هفته طرح‌هایی را برای همه پرسی از شهروندان اوکراینی برای پیوستن به روسیه به اجرا در می‌آورند.

این اقدام به گفته یکی از متحدان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، چشم انداز ژئوپلیتیک یا سیاست جغرافیایی منطقه را برای همیشه تغییر خواهد داد.

به گزارش رویترز، مقامات روس این اقدام را راهی برای ادعای مالکیت مسکو به سرزمین‌هایی می‌دانند که بتواند به هر نحوی شده آن را تصاحب کنند.

اوکراین این اقدام را ترفندی برای باز پس‌گیری پیشگامی روسیه، پس از شکست اخیرش در میدان جنگ دانست و آن را مردود دانست.

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین در توئیتی نوشت: «رفراندم‌های «ساختگی» چیزی را تغییر نخواهد داد.»

او گفت: «روسیه یک متجاوز بوده و [متجاوز] باقی می‌ماند که به طور غیرقانونی بخش هایی از خاک اوکراین را اشغال کرده است. اوکراین حق دارد سرزمین‌های خود را آزاد کند. هر چه که روسیه می‌خواهد بگوید، بگوید، [اوکراین] به آزادسازی آنها ادامه خواهد داد.»

مقامات روس مستقر در مناطق اشغالی اوکراین از برگزاری طرح همه‌پرسی از قبل برنامه ریزی شده، برای ۲۳ تا ۲۷ سپتامبر در استان‌های لوهانسک، دونتسک، خرسون، و زاپوریژیا خبر دادند که حدود ۱۵ درصد از خاک اوکراین، منطقه‌ای به اندازه مجارستان یا پرتغال، را تشکیل می‌دهد.

XS
SM
MD
LG