لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۳

حمله راکتی به یک میدان گازی در سلیمانیه عراق


سلیمانیه - آرشیو
سلیمانیه - آرشیو

یک راکت کاتیوشا روز چهارشنبه به داخل میدان گازی خور مور در سلیمانیه، واقع در شمال عراق برخورد کرد اما خسارتی وارد نکرد. وقوع این حمله را مرکز مبارزه با تروریسم سلیمانیه تائید کرد.

با این حال به نوشته رویترز یک منبع آگاه گفته است که دو نفر به دلیل جراحات جزئی تحت مداوا قرار گرفته‌اند. دو منبع امنیتی پیشتر به رویترز گفته بودند که یک راکت کاتیوشا به مقر شرکت اماراتی دانا گاز در استان کرکوک عراق اصابت کرد و سه نفر را مجروح کرد.

کنسرسیوم پرل، شرکت انرژی امارات متحده عربی دانا گاز، و یک شرکت وابسته به آن، کرسنت پترولیوم، حق بهره برداری از دو میدان خور مور و چمچمال، از بزرگترین میدان‌های گازی در عراق را دارند.

هیچ گروهی مسئولیت حمله را بر عهده نگرفته است. این در حالی است که گروه‌های مسلحی که به گفته برخی مقامات عراقی مورد حمایت ایران هستند، در گذشته مسئولیت حملات مشابه را بر عهده گرفته‌اند.

خبر اصابت راکت به میدان گاز سلیمانیه همچنین در حالی است که وزیر نفت عراق، احسان عبدالجبار، روز یکشنبه گفت که این کشور حکم دادگاه فدرال عراق را که قانون نفت و گاز اقلیم کردستان را مغایر قانون اساسی می‌داند، اجرا خواهد کرد.

در ماه فوریه، دادگاه فدرال عراق، یک قانون منطقه اقلیم کردستان عراق درباره صنعت نفت و گاز را خلاف قانون اساسی این کشور تشخیص داد و از مقامات کرد خواست که ذخایر نفت خام خود را تحویل دولت دهند.

یک مشاور دولت عراق گفته است که هدف این است که در نهایت، شرکت‌های نفت و گاز با دولت مرکزی، و نه با مقامات اقلیم کردستان عراق، قرارداد امضا کنند.

تلاش‌ بغداد برای اجرای این حکم، می‌تواند تنش‌ها با اربیل را تشدید کند.

در ماه مارس نیز سپاه پاسداران در اقدام بی‌سابقه‌ای با ۱۲ موشک بالستیک به یک خانه متعلق به یک تاجر نفت در مرکز اقلیم خودمختار کردستان عراق، شهر اربیل، حمله کرد.

سپاه مدعی شده بود به اهدافی اسرائیلی حمله کرده است اما رویترز گزارش داده بود که دلیل آن حمله مقابله با تلاش‌های اربیل برای توسعه بخش نفت و گاز خود و صادرات گاز به اروپا بوده است.

از ماه مارس به این سو دست کم سه حمله دیگر پالایشگاه‌های نفت در اربیل را هدف قرار داده‌اند اما هیچ گروهی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته است.

XS
SM
MD
LG