لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۲

کردستان عراق دو شرکت نفتی تاسیس می‌کند؛ افزایش اختلافات میان اربیل و بغداد


پرچم‌های عراق و کردستان عراق
پرچم‌های عراق و کردستان عراق

همزمان با افزایش اختلافات میان اربیل و بغداد بر سر منابع نفت و گاز، حکومت اقلیم کردستان اعلام کرد در حال تاسیس دو شرکت نفتی است.

یک سخنگوی حکومت اقلیم روز جمعه ۲۷ خرداد با اعلام این خبر گفت فعالیت‌های شرکت نفتی «کروک» بر اکتشاف نفت و شرکت «کومو» بر صادرات و بازاریابی متمرکز خواهد بود.

به گفته وی، حکومت اقلیم این ایده را اخیرا با دولت مرکزی در میان گذاشته است. دادگاه فدرال عراق بهمن ماه گذشته با صدور حکمی مبانی حقوقی بخش نفت و گاز اقلیم کردستان را مغایر با قانونی اساسی اعلام کرد.

پس از آن، وزارت نفت عراق در تلاش برای کنترل درآمدهای نفتی کردستان، هفت شرکت فعال در این منطقه را به یک دادگاه تجاری فراخوانده اما جلسات دادگاهی تا به حال دو بار به تعویق افتاده است.

این وزارتخانه همچنین از طریق شرکت نفت بصره و شرکت نفت عراق از تمامی پیمانکاران بین‌المللی خواسته است به قراردادها و پروژه‌های خود در منطقه کردستان پایان دهند.

حکومت اقلیم ضمن رد حکم دادگاه فدرال، شکایت‌نامه‌ای را علیه احسان اسماعیل، وزیر نفت دولت عراق، به اتهام ارسال ایمیل و نامه با هدف ترساندن شرکت‌های نفتی فعال در کردستان و مداخله در حقوق قراردادی این شرکت‌ها و اربیل تنظیم کرده است.

همچنین در پنجم ژوئن سال جاری، دادگاه تحقیقات اربیل با صدور حکمی اعلام کرد جلسات دادگاه تجاری علیه شرکت‌های نفتی بین‌المللی باید در دادگاه اربیل برگزار شود.

XS
SM
MD
LG