لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۳

اعطای اعتبار ۲۰۰ میلیون دلاری چین به قاهره


Morsi in China
Morsi in China
چین برای کمک به رییس جمهوری مصر جهت تقویت اقتصاد بیمار کشورش چندین پیشنهاد ارائه داده است، دادن اعتبار به یک بانک عمده مصری و تامین اتومبیل های پلیس برای نیروهای امنیتی از آن جمله است.

محمد مرسی در نخستین سفر به خارج از جهان عرب از هنگام انتخاب به عنوان رییس جمهوری مصر، روز سه شنبه وارد پکن شد و با هو جینتائو رییس جمهوری چین ملاقات کرد. آنها سپس بر امضای چندین قرار داد اقتصادی نظارت کردند.

بر اساس توافقنامه ها، چین ۲۰۰ میلیون دلار به بانک ملی مصر اعتبار خواهد داد و ۳۰۰ خودرو برای پلیس مصر فراهم خواهد آورد. هیاتی شامل ۸۰ نفر از رهبران بازرگانی مصر نیز برای بحث درباره پروژه های سرمایه گذاری با همتایان چینی خود در پکن بسر می برد.

رکود اقتصاد جهانی و ۱۸ ماه بی ثباتی سیاسی از زمان تحرکات اعتراضی مردمی در فوریه ۲۰۱۱ وسرنگونی حسنی مبارک، به اقتصاد مصر صدمه زده است.

کاهش چشمگیر گردشگران خارجی و سرمایه گذاری خارجی دولت مصر را ناچار ساخت میلیارد ها دلار کمک از صندوق بین المللی پول درخواست کند.

آقای مرسی می خواهد توریسم و سرمایه گذاری چین در کشورش را تقویت کند. تجارت مصر با چین در سال گذشته به ۸/۸ میلیارد دلار رسید، که ۴۰ درصد از سال ۲۰۰۸ بالا تر بود.

سخنگوی رئیس جمهور مرسی گفت دو طرف همچنین درباره خشونت در مصر بحث کردند. آنها پذیرفتند برای متوقف ساختن "خونریزی در خیابان های سوریه" با یکدیگر کار کنند و بر مخالفت با مداخله نظامی خارجی تاکید گذاشتند.

محمد مرسی، رئیس جمهور مصر قرار است روز چهارشنبه با نخست وزیر و معاون ریاست جمهوری چین ملاقات کند.
XS
SM
MD
LG