لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۷

مصر: مرسی، طنطاوی را بازنشسته اعلام کرد


به گزارش خبرگزاری دولتی مصر، محمد مرسی رييس جمهوری آن کشور فيلد مارشال محمد حسين طنطاوی وزير دفاع، و ژنرال سامی عنان رئيس ستاد ارتش را بازنشسته اعلام کرد.

فيلد مارشال محمد حسين طنطاوی پس از استعفای حسنی مبارک از فوريه ۲٠۱۱ در سمت رياست شورای نظامی مصر به مدت ۱۷ ماه اداره آن کشور را به عهده داشت و در زمان حسنی مبارک دو دهه وزير دفاع مصر بود.

سخنگوی آقای مرسی روز يکشنبه در بيانيه ای در تلويزيون دولتی اين خبر غيرمنتظره را اعلام کرد که اجرای آن بلافاصله پس از ابلاغ فرمان عملی شد. آقای مرسی عبدالفتاح السيسی را به وزارت دفاع انتخاب کرده است. محمود مکی يک قاضی عاليرتبه مصر نيز به عنوان معاون آقای مرسی نام برده شده است.

روشن نيست که اين تغييرات مورد پشتيبانی ارتش مصر است اما طنطاوی و سامی عنان همزمان بعنوان مشاوران رياست جمهوری منصوب شدند.

در خبری جداگانه در ادامه مقابله جدی دولت مصر با اسلامگرايان در شبه جزيره سينا مقام های مصری می گويند ۹ شبه نظامی را دستگير کرده اند. اين افراد در ارتباط با قتل ۱۶ مرزبان مصری در منطقه سينا دستگير شده اند.

مردم سينا خواستار مجازات قاتلان مرزبانان مصری اند. صدها نفر که پس از مراسم نماز جمعه در شهر العريش جمع شده بودند بر وحدت ساکنان سينا در مقابل شبه نظاميان تاکيد کردند.

عبد الحميد سلمی عضو پيشين مجلس مصر می گويد: ما متحد خواهيم بود. مردم سينا و ارتش تعهد کرده اند که اين سرزمين دور از دست افراطگرايان باشد.

حمله روز يکشنبه مردان مسلح به نيروی امنيتی مصر در نزديکی مرز رفح و کشته شدن ۱۶ مرزبان، وضعيت امنيت سينا را در مرکز توجه مقام های قاهره قرار داده است. ساکنان سينا که همواره با ناامنی در منطقه روبرو بوده اند از حضور نيروهای امنيتی حمايت می کنند.

بشير منصور مدير بهداری العريش می گويد: ما مدت هاست که می خواستيم ارتش به منطقه بيايد و در شمال و جنوب سينا امنيت برقرار کند. اکنون سالهاست که مجرمان و گروه های تروريستی مردم سينا را آزار می دهند.

مقام های قاهره گروه های اسلامگرا را مسئول حملات اخير در سينا دانسته اند و تاکيد کرده اند امنيت را به منطقه باز خواهند گرداند. در اين راستا مصر برای جلوگيری از ورود شبه نظاميان به سينا، تونل های زيرزمينی از غزه به مصر را مسدود می کند. ساکنان منطقه می گويند اسلامگرايان از نوار غزه به مصر می آيند.

ابو مرزوق، عضو قبيله البياضيه می گويد: گروه های معدودی در سينا هستند که افکار افراطی دارند. اين گروه ها در آن طرف مرز در نوار غزه هستند. مشکل تونل هاست. اين افراد از طريق تونل ها وارد منطقه شدند و عمليات انجام دادند.

علاوه بر مسدود کردن تونل های زير زمينی، مصر مرز رفح با نوار غزه را نيز بسته است. روز جمعه، ساکنان غزه که در مصر بودند اجازه يافتند به خانه هايشان در نوار غزه بازکردند اما ورود فلسطينيان به سينا تا مدتی نامعلوم امکان پذير نخواهد بود.
XS
SM
MD
LG