لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۴

مرسی می گوید به دنبال ایجاد یک مصر مدرن و مدنی است


محمد مرسی رئیس جمهوری اسلامگرای مصر آینده روشنی را برای کشور وعده می دهد و می گوید مصر سرانجام تاریخ حکومت نظامیان را ورق زد.

مرسی روز شنبه در برابر صدها نفر از مقامات و طرفدارانش که در سالن بزرگ دانشگاه قاهره جمع شده بودند سخن گفت. او ساعاتی قبل به عنوان نخستین رئیس جمهور غیر نظامی برگزیده مصر، سوگند یاد کرد.

مرسی در نطق خود خواهان یک «زایش ملی دوباره» شد و مصریان را به «متوقف ساختن هرج و مرج» فراخواند. او قول داد برای عدالت اجتماعی بجنگد، و از ارتش خواست به وظیفه اصلی خود، حفاظت از مصر در برابر تهدید های خارجی باز گردد.

در این سخنان آقای مرسی درمورد سیاست خارجی نیز اظهار نظر کرد و وعده داد از «حقوق مشروع» مردم فلسطینی پشتیبانی کند و خواستار پایان خشونت و خونریزی در سوریه شد.
مرسی بعنوان یک عضو اخوان المسلمین و کاندیدای این گروه اسلامگرا که در دوره حسنی مبارک ممنوع بود، وارد مبارزات انتخاباتی شد و زمانی که به عنوان برنده انتخابات اعلام شد از عضویت در آن خارج شد.

مرسی مراسم تحلیف ریاست جمهوری را روز شنبه در دادگاه قانون اساسی به جا آورد و وعده داد به قانون اساسی احترام بگذارد، و از مصر به عنوان یک کشور «مدرن، مدنی ، استوار بر قانون اساسی» حفاظت کند.

تحلیف مرسی یک روز پس از آن بود که او در میدان تحریر قاهره در برابر هزاران نفر سخن گفت. او به مصریان در سراسر این کشور و خارج از آن درود فرستاد و گفت خون انقلابیونی که در تظاهرات کشته شدند درخت آزادی را آبیاری کرد. مرسی همچنین گفت به افتخاری که مردم مصر به او داده اند مباهات می کند، و ابراز امیدواری کرد یک دولت فراگیر شامل مسلمانان، مسیحیان و زنان تشکیل دهد.

او همچنین گفت مقام ریاست جمهوری را در برابر پارلمان برعهده خواهد گرفت. اما شورای نظامی گفت به دلیل انحلال پارلمان، تحلیف در برابر دادگاه قانون اساسی برگزار خواهد شد.

برخی از ناظران می گویند این نبود توافق ممکن است نخستین مرحله مبازره ای طولانی برای کسب قدرت بین اخوان المسلیمن و ارتش باشد.
XS
SM
MD
LG