لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۷

هشدار وزیر خارجه مراکش: ایران در جستجوی یافتن جای پا در آفریقای شمالی است


ناصر بوریطه (نفر راست) وزیر خارجه مراکش
ناصر بوریطه (نفر راست) وزیر خارجه مراکش

فاکس نیوز در گزارشی نوشت: ناصر بوریطه، وزیر خارجه مراکش، در مصاحبه ای با فاکس نیوز می گوید سازمان اطلاعات کشورش کشف کرده است که حزب الله، گروه وابسته به ایران، به گروه شورشی «جبهه پولیساریو» سلاح رسانده است.

پولیساریو پس از خروج اسپانیا از «صحرای غربی» در دهه هفتاد برای استقلال از مراکش می جنگد.

مراکش در آن دوره «صحرای غربی» را ضمیمه سرزمین هایش کرد و «جبهه پولیساریو» هم وارد جنگ چریکی خونینی شد، تا این که هر دو طرف توافق صلح مورد حمایت سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۱ را پذیرفتند.

بوریطه گفت مراکش سال گذشته پس از بازداشت یک عضو شبکه مالی حزب الله متوجه یک تغییر شد. وزیر خارجه مراکش گفت فرد دستگیر شده «در کانون سیستم مالی حزب الله در پولشویی در آفریقا» بوده است. ناصر بوریطه می گوید حزب الله مراکش را تهدید کرد که او را آزاد کند اما آن ها «او را تحویل ایالات متحده دادند و از آن روز متوجه یک تغییر شدند».

به باور او آن تغییر «اکنون امنیت ما را تهدید می کند».

به گفته این دیپلمات بلندپایه مراکشی، «در ماه آوریل ماجرا به سطحی جدید رسید که ارائه تجهیزات نظامی بود» و شامل موشک های زمین به هوای «SAM-9»، «SAM-11» و «استِرِلا» می شد.

بوریطه به شواهد تازه منتشر شده ای از دیدارهای رهبران ارشد حزب الله با رهبران نظامی ارشد پولیساریو از جمله مسئول روابط خارجی برای آموزش نظامی و لجستیک حزب الله اشاره می کند.

به نظر می رسد بوریطه گزارش های حاکی از این که از سفارت ایران در الجزیره برای تامین مالی پولیساریو استفاده می شد را تائید می کند. او گفت تصور می شود امیر موسوی، وابسته فرهنگی سفارت ایران، فردی است که این عملیات را اداره کرده است. وزیر خارجه مراکش معتقد است «او از خود سفیر قدرتمندتر است و ارتباطات او با مشاوران استراتژیک رهبر جمهوری اسلامی ایران است».

ناصر بوریطه می گوید، «روشن است که مداخله ایران در امور داخلی کشورهای عرب و مسلمان در خاورمیانه و کشورهای منطقه خلیج فارس متوقف نخواهد شد.» او می گوید بخشی از تلاش ایران برای بی ثبات کردن منطقه به دلیل روابط خوب مراکش با آمریکا و اروپا است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG