لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۶

زلزله در مراکش بیش از ۱۰۰۰ کشته بر جای گذاشته است


امدادگران برای پیدا کردن بازماندگان زلزله مراکش تلاش می کنند - ۱۸ شهریور ۱۴۰۲
امدادگران برای پیدا کردن بازماندگان زلزله مراکش تلاش می کنند - ۱۸ شهریور ۱۴۰۲

وقوع یک زلزله به قدرت ۶.۸ در جمعه ‌شب، ۱۷ شهریور، در مراکش، بیش از یک هزار کشته بر جای گذاشته است. این زمین‌لرزه همچنین به ساختمان‌ها؛ از روستاهای واقع در کوه‌های اطلس تا شهر تاریخی مراکش، آسیب‌های جدی وارد کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، مردمی که بر اثر زلزله از خواب بیدار شده بودند، با وحشت و ناباوری به خیابان‌ها دویدند.

تلویزیون دولتی مراکش، مردمی را نشان داد که در خیابان‌های مراکش جمع شده‌اند و می‌ترسند به داخل ساختمان‌هایی که ممکن است ناپایدار باشند، برگردند. بسیاری نیز در حالی که سعی می‌کردند در فضای باز بخوابند، خود را در پتو پیچیده بودند.

زمین لرزه‌ای به قدرت ۶.۸ ، شدیدترین زلزله مراکش طی ۱۲۰ سال گذشته به شمار می‌رود و باعث فروریختن ساختمان‌ها و دیوارهای سنگی دست‌ساز شهرهای باستانی که ‌برای مقاومت در برابر زلزله طراحی نشده بودند، شده است.

مسجد معروف کوتوبیا که در قرن دوازدهم میلادی ساخته شد و بزرگترین مسجد مراکش به شمار می‌رود، آسیب دیده است ولی وسعت خرابی آن هنوز مشخص نشده است. مناره ۶۹ متری این مسجد به عنوان «بام مراکش» معروف است.

مراکشی‌ها همچنین ویدیوهایی را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد، بخش‌هایی از دیوارهای قرمز معروف اطراف شهر قدیمی مراکش، که به عنوان یکی از مکان‌های میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، آسیب دیده‌اند.

وزارت کشور مراکش بامداد روز شنبه، ۱۸ شهریور، گزارش داد که دست کم ۱۰۳۷ تن ، که بیشتر آنها در شهر مراکش و پنج استان نزدیک مرکز زمین‌لرزه بودند، جان باخته‌اند و ۱۲۰۴ تن دیگر زخمی شده‌اند.

به گفته این وزارت‌خانه، ۷۲۱ تن از این مجروحان، وضعیت وخیمی دارند.

امدادگران در طول شب، در تاریکی و گرد و غبار در بین آوار برای نجات بازماندگان تلاش می‌کردند.

مؤسسه دریا و جو پرتغال و سازمان دفاع مدنی الجزایر که بر عملیات امداد در شرایط اضطراری نظارت دارد، گفتند که زلزله جمعه شب در مراکش، در پرتغال و الجزایر احساس شد.

XS
SM
MD
LG