لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۸

رد صلاحیت گسترده دانشجویان در انتخابات انجمن‌های علمی دانشگاه بهشتی تهران


تجمع دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در تهران، روز ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲
تجمع دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در تهران، روز ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

شورای صنفی دانشجویان کشور روز جمعه پنجم آبان از رد صلاحیت گسترده و غیرقانونی دانشجویان در انتخابات انجمن‌های علمی دانشگاه بهشتی تهران خبر داد.

این شورا در گزارشی در کانال تلگرامی خود نوشت: فشارها و دخالت‌ غیر قانونی حراست دانشگاه، این بار دامن انجمن‌های علمی دانشجویی را گرفته است.

بر اساس این گزارش، تعداد زیادی از نامزدهای تایید صلاحیت شده انتخابات انجمن‌های علمی دانشکده‌ها از فهرست نهایی حذف شده‌اند.

این شورا تاکید کرد که اکثر رد صلاحیت شدگان هیچ‌ محکومیت انضباطی نداشته و تمامی شرایط قانونی ثبت نام و نامزدی در انتخابات انجمن‌های علمی دانشجویی را دارا بوده‌اند.

شورای صنفی دانشجویان کشور دلیل احتمالی رد صلاحیت گسترده را «فعالیت سیاسی و دانشجویی یا عدم رعایت پوشش مدنظر دانشگاه» اعلام کرده است.

رد صلاحیت گسترده دانشجویان در شرایطی انجام شده است که طبق قانون، معاونت فرهنگی برای تایید صلاحیت‌ها تنها باید آراء کمیته انضباطی دانشگاه را به رسمیت بشناسد، اما بر اساس این گزارش، این موضوع رعایت نشده است.

در این گزارش تاکید شده که اقدام برای حذف تمامی نهادهای دانشجویی، در دستور کار وزارت علوم قرار گرفته است.

در کنار این موضوع، شورای صنفی دانشجویان کشور از تداوم موج اخراج و تعلیق فعالین دانشجویی در ابتدای سال جدید تحصیلی خبر داد. این فشارها از زمان اعتراضات به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد در شهریور سال گذشته و مشارکت گسترده دانشجویان در آن شدت گرفته است.

این شورا اعلام کرد که با فشارهای حراست دانشگاه علامه طباطبایی، حامد سیف، فعال دانشجویی و دانشجوی دکتری علوم ارتباطات این دانشگاه، از تحصیل محروم شده است. این دانشجو در جریان اعتراضات سال گذشته بازداشت شده بود.

پیشتر در ۱۲ مهر نیز منابع دانشجویی از اخراج متین فرامرزپور، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته فلسفه غرب، از دانشگاه فردوسی مشهد خبر داده بودند.

در ماه‌های گذشته، شماری از دانشجویان به محرومیت‌های تحصیلی، تغییر اجباری محل تحصیل یا اخراج از دانشگاه محکوم شده‌اند. علاوه بر آن، شماری از دانشجویان هم به اتهام‌های امنیتی بازداشت و زندانی شده‌اند.

یک دانشجوی معترض ساکن ایران پیشتر در گفتگو با صدای آمریکا تاکید کرده بود که پس از پایان اعتراضات سراسری، کمیته انضباطی با احضار گسترده دانشجویان و تعلیق حدود ۶۰۰ تن از آنها به ابزار سرکوب دانشجویان تبدیل شده است.

XS
SM
MD
LG