لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۲

هستی امیری و ضیاء نبوی به یک سال زندان محکوم شدند


 ضیاء نبوی و هستی امیری
ضیاء نبوی و هستی امیری

حکم یک سال زندان ضیاء نبوی و هستی امیری، دانشجویان معترض به مسمومیت‌های سریالی در مدارس ایران، در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

وب سایت دیده بان ایران با اعلام این خبر نوشت که این دو دانشجوی دانشگاه علامه تهران پیش‌تر در دادگاه بدوی و شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به یک سال زندان محکوم شده بودند.

این وب سایت افزود: بر همین اساس، احکام این دو دانشجو در دادگاه تجدیدنظر، تائید شد.

ضیا نبوی، زندانی سیاسی سابق و فعال دانشجویی، همراه با هستی امیری، فعال دانشجویی، به خاطر «تجمع ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ دانشجویان علامه در اعتراض به مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان مدارس» به «تبلیغ علیه نظام» محاکمه شده بودند.

مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان اغلب دختر در مدرسه‌های ایران از روزهای نخستین آذر ۱۴۰۱ در قم آغاز شد و به سراسر ایران تسری یافت و مسئولان تأیید کردند که این حملات «عمدی» است.

پیش از آن، دانش آموزان در اعتراضات به کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد مشارکت فعالی داشتند.

ادامه مسموم‌سازی دانش‌آموزان واکنش‌های گسترده داخلی و خارجی را در پی داشت. ابوالفضل قدیانی آن را «حمله بیولوژیکی» و سرمنشأ آن را «بیت» خامنه‌ای دانست و شهبانو فرح پهلوی این حمله‌ها را گوشه‌ای از «سرشت ناپاک رژیم» جمهوری اسلامی برشمرد.

همچنین عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، خواستار تعطیلی مدرسه‌ها شد و مسمومیت‌ها را «جنایت» نامید که عوامل آن از «درون سیستم» جمهوری اسلامی هستند.

XS
SM
MD
LG