لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۲

اصرار دادگاه انقلاب مشهد با وجود استدلال دیوان عالی کشور؛ حکم محمد‌جواد وفايی ثانی اعدام است


 محمد جواد وفایی ثانی
محمد جواد وفایی ثانی

وکیل محمد جواد وفایی ثانی « قهرمان بوکس ایران» از ابلاغ مجدد حکم اعدام این زندانی سیاسی از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی مشهد خبر داد.

بابک پاک‌نیا در توییتر نوشت: «حکم شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی مشهد در خصوص محمد جواد وفايی ثانی دوشنبه ۲ مرداد، به وکلا ابلاغ شد و این شعبه علی‌رغم استدلال شعبه دیوان عالی کشور، مجددا به صدور حکم اعدام اصرار ورزید.»

او در ادامه تاکید کرد :«ظرف مهلت قانونی مجدداً لایحه فرجام‌خواهی را ثبت خواهیم کرد.»

محمدجواد وفایی ثانی، متولد سال ۱۳۷۴، ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ در مشهد بازداشت و به «افساد فی‌الارض» از طریق «تحریق و تخریب اماکن خاص از جمله ساختمان تعزیرات حکومتی» متهم شد، اتهامی که این زندانی سیاسی آن را رد کرده است.

او همچنین به «شرکت در اعتراضات آبان ۹۸ و اعتراض به سرنگونی هواپیمای اوکراینی و تبلیغ علیه نظام» متهم شده است.

در پی ابراز نگرانی‌ها از احتمال اجرای حکم اعدام محمدجواد وفایی ثانی، زندانی سیاسی، ده‌ها کارشناس حقوق بشر و سازمان‌های غیردولتی اواخر تیرماه از کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستند تا از اعدام این قهرمان بوکس ایران جلوگیری کند.

این افراد که شامل ۸۵ مدافع حقوق بشر و سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی از جمله «مقامات سابق سازمان ملل» و «برندگان جایزه نوبل» هستند، اعلام کردند که وفایی ثانی پیش از دریافت حکم اعدام به اتهام «فساد فی الارض»، بارها شکنجه شده است.

چندی پیش دفتر حقوق بشر سازمان ملل، خبر داده بود که جمهوری اسلامی از قوانین شریعت اسلامی برای تعقیب معترضان با جرایمی که مجازات اعدام دارند، از جمله «جنگ با خدا» یا «محاربه» و «فساد فی الارض» استفاده کرده است.

XS
SM
MD
LG