لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۹

فیلم‌های مستقل ایرانی بلای جان حاکمیت؛ فشار جمهوری اسلامی برای خارج کردن «دانه انجیر مقدس» از کن


فیلم «دانه درخت انجیر مقدس» به کارگردانی محمد رسول‌اف در بخش مسابقه جشنواره کن قرار گرفته است
فیلم «دانه درخت انجیر مقدس» به کارگردانی محمد رسول‌اف در بخش مسابقه جشنواره کن قرار گرفته است

عوامل تولید «دانه انجیر مقدس» به کارگردانی محمد رسول‌اف پس از قرارگیری این فیلم در بخش مسابقه جشنواره کن، تحت فشار نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی قرار گرفته‌اند.

بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری، دوشنبه دهم اردیبهشت اعلام کرد برخی از عوامل تولید این فیلم در دو هفته گذشته احضار و برخی از آنها ممنوع‌‌الخروج شده‌اند و پس از بازجویی از آنها خواسته شده از کارگردان فیلم، محمد رسول‌اف، بخواهند فیلم را از جشنواره کن خارج کند.

جشنواره فیلم کن پیشتر در سوم اردیبهشت ماه اعلام کرد که «دانه انجیر مقدس» جدیدترین فیلم محمد رسول‌اف را به فیلم‌های انتخابی بخش مسابقه اضافه کرده است.

محمد رسول‌اف در سال‌های گذشته با فیلم‌های «به امید دیدار»، «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند» و «لِرد» در بخش نوعی‌نگاه، و با فیلم «جزیره آهنی» در بخش دو هفته کارگردانان جشنواره کن حاضر بود، ولی پس از بازداشت در تیر ۱۴۰۱ در پی امضای بیانیه‌ای با عنوان «تفنگت را زمین بگذار»، ممنوع‌الخروج شد و نتوانست به عنوان داور در جشنواره سال گذشته فیلم کن حاضر شود.

تاکنون هیچ جزئیاتی از داستان و عوامل فیلم «دانه انجیر مقدس» منتشر نشده است.

نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی در حالی برای خروج فیلم «دانه انجیر مقدس» از جشنواره معتبر کن دست به تهدید و ارعاب عوامل تولید آن زده‌اند که اوایل اسفند ۱۴۰۲ فیلم «کیک محبوب من»، ساخته بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم، با وجود ممنوع‌الخروجی سازندگان آن موفق شد جایزه هیات داوران منتقدان بین‌المللی جشنواره برلین را از آن خود کند.

فیلم مستقل «کیک محبوب من» با بازی لیلی فرهادپور و اسماعیل محرابی با زیرپا گذاشتن خطوط قرمز ترسیم شده توسط جمهوری اسلامی برای فیلمسازان، زنان را بی‌حجاب به تصویر کشیده و نوشیدن مشروبات الکلی را به وضوح نمایش می‌دهد.

جمهوری اسلامی بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم را با اتهاماتی چون «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» ممنوع‌الخروج کرده است.

XS
SM
MD
LG