لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۲

دز یادآور کرونا؛ نهاد نظارتی آمریکا برای تزریق واکسنی متفاوت با واکسن اولیه برنامه‌ریزی می‌کند


به گزارش نیویورک تایمز، سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای صدور اجازه به منظور تزریق واکسنی متفاوت با واکسن اولیه به کسانی است که برای دریافت دز یادآور واجد شرایط هستند.

این اقدام می‌تواند دست پزشکان و ارائه دهندگان واکسن را باز بگذارد و به این ترتیب، عده بیشتری دز یادآور دریافت کنند.

همچنین قرار است این هفته تکلیف دز یادآور واکسن‌های «جانسون اند جانسون» و مدرنا مشخص شود.

در حال حاضر، تزریق دز یادآور واکسن فایزر برای افراد مسن و کسانی که سیستم ایمنی سرکوب‌ شده دارند به تأیید سازمان غذا و دارو آمریکا رسیده است.

همچنین افرادی که به دلیل نقص سیستم ایمنی قادر به تولید آنتی‌بادی نیستند، می‌توانند دز اضافی واکسن را فارغ از نوع آن دریافت کنند.

به گزارش نیویورک تایمز، نهاد نظارتی آمریکا برای تزریق دز سوم متفاوت با واکسن اولیه، واکسنی را به واکسن دیگر ترجیح نمی‌دهد اما توصیه کرده است که در صورت امکان از واکسن مشابه با واکسن نخست استفاده شود.

هفته گذشته، پژوهشگران یافته‌های یک مطالعه در مورد مخلوط کردن واکسن‌ها را که با بودجه فدرال انجام شده است به گروه مشاوره سازمان غذا و دارو آمریکا ارائه کردند.

این مطالعه نشان داده است که سطح آنتی‌بادی در افرادی که یک دز واکسن «جانسون اند جانسون» زده‌اند پس از دریافت دز یادآور مدرنا، طی پانزده روز، ۷۶ برابر افزایش پیدا کرد.

این در حالی بود که پس از تزریق دزیادآور واکسن «جانسون اند جانسون»، این میزان تنها ۴ برابر بیشتر شد.

ترکیب واکسن‌ها با یکدیگر در تعدادی از کشورها انجام می‌شود. ایران نیز از ترکیب واکسن‌های اسپوتنیک روسی و آسترازنکا استفاده می‌کند.

قرار است کمیته مشورتی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا استفاده از واکسنی متفاوت با واکسن اولیه را برای دز یادآور بررسی کرده و توصیه‌های خود را تا آخر هفته ارائه دهد.

هفته گذشته، کمیته مشورتی سازمان غذا و دارو آمریکا به اتفاق آرا تصویب کرد افرادی که مدرنا زده‌اند می‌توانند دز سوم خود را با نصف دز دریافت کنند.

بیش از ۱۵ میلیون نفر در آمریکا با واکسن «جانسون اند جانسون»، ۶۹.۵ میلیون نفر با مدرنا، و ۱۰۴.۵ میلیون نفر با فایزر واکسینه شده‌اند.

XS
SM
MD
LG