لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۹

نتایج آزمایش‌های واکسن آسترازنکا در آمریکا منتشر شد: ۸۳.۵ درصد اثربخشی برای افراد بالای ۶۵ سال


شرکت آسترازنکا می‌گوید تولیدی‌اش در پیشگیری از بیماری کرونای دارای علائم ۷۴ درصد مؤثر بوده است، که این رقم در افراد بالای ۶۵ سال به ۸۳.۵ درصد افزایش پیدا می‌کند.

این نتایج، پس از بررسی داده‌های ۲۶ هزار داوطلب در ایالات متحده، شیلی و پرو که دو دز واکسن را به فاصله یک ماه دریافت کرده‌اند به دست آمده و در مجله پزشکی «نیوانگلند» منتشر شده است.

این اثربخشی ۷۴ درصدی کمتر از ۷۹ درصد اثربخشی گزارش شده توسط این شرکت در ماه مارس گذشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بین بیش از ۱۷ هزار و ۶۰۰ داوطلبی که واکسن دریافت کرده‌ بودند، هیچ موردی از علائم شدید کووید-۱۹ مشاهده نشد؛ در حالی که در بین ۸ هزار و ۵۰۰ داوطلب دریافت کننده دارونما، ۸ مورد از این موارد دیده شد.

همچنین ۲ نفر در گروه دارونما جان خود را از دست دادند، اما در بین کسانی که واکسن دریافت کرده بودند کسی به دلیل ابتلا به کرونا جان نباخت. از طرفی، هیچ موردی از عارضه نادر لخته شدن خون موسوم به ترومبوز، که به واکسن مرتبط باشد، مشاهده نشد.

آسترازنکا در اواخر ماه ژوئیه اعلام کرد که قصد دارد به جای درخواست مجوز استفاده اضطراری، برای دریافت تأیید کامل به سازمان غذا و داروی آمریکا تقاضا دهد.

پاسکال سوریوت مدیر اجرایی آسترازنکا همان موقع در یک نشست خبری ابراز امیدواری کرد که این واکسن بتواند در آمریکا سهمی داشته باشد، اما این روند بیش از حد انتظار طول کشیده است.

دریافت مجوز از سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا می‌تواند در اعتبار بخشیدن بیشتر به این واکسن، که در ۱۷۰ کشور دنیا مورد تأیید قرار گرفته است، نقش مهمی ایفا کند.

آسترازنکا در حال ارزیابی تزریق دزهای یادآور برای افرادی است که با دو دز آسترازنکا یا واکسن‌های «ام آر ان ای» فایزر و مدرنا واکسینه شده‌اند.

XS
SM
MD
LG