لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۹

دز یادآور مدرنا خواسته‌های سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا را برآورده نکرد


در حالی که شرکت مدرنا از سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا خواسته است دز یادآور واکسن کرونای تولیدی این شرکت را سریع‌تر تأیید کند، دانشمندان این سازمان اعلام کردند که داده‌ها نشان می‌دهد دو دز واکسن هنوز می‌تواند در پیشگیری از بیماری وخیم و مرگ مؤثر باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کارشناسان سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا می‌گویند مدرنا تمام شرایط این نهاد فدرال را برای حمایت از استفاده از دزهای یادآور برآورده نکرده و اثر دو دز واکسن همچنان قوی است.

مطالعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا از ماه مارس تا اوت امسال نشان داده است واکسن مدرنا در پیشگیری از بستری شدن در بیمارستان، از دو واکسن فایزر و جانسون اند جانسون، بهتر عمل کرده است.

آنها می‌گویند دز یادآور، سطح آنتی بادی‌های محافظ را افزایش می دهد، اما تفاوت میزان آنتی بادی قبل و پس از تزریق، به ویژه در مواردی که سطح آن بالاست، قابل توجه نیست.

قرار است هفته آینده گروهی از مشاوران مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا گرد هم آیند تا در صورت تأیید سازمان نظارت بر غذا و دارو، در مورد افرادی که واجد شرایط دریافت دز یادآور هستند بحث کنند.

مدرنا به دنبال دریافت مجوز برای دریافت دز یادآور ۵۰ میکروگرمی است که نصف دز استفاده شده در دو نوبت اول است. این شرکت از نهاد نظارتی آمریکا خواسته است دز یادآور را برای بزرگسالان ۶۵ سال به بالا و همچنین افراد آسیب‌پذیر تأیید کند.

دز یادآور فایزر برای این دو گروه تأیید شده است.

داده‌های مربوط به دز یادآور عمدتا از اسرائیل گرفته می‌شود که بخش عمده‌ای از جمعیت خود را با دز سوم فایزر واکسینه کرده است.

XS
SM
MD
LG