لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۶

درگذشت کالین پاول؛ یادآوری ضرورت تزریق واکسن کرونا به افراد مسن و آسیب‌پذیر


درگذشت ژنرال کالین پاول، رئیس پیشین ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا و وزیر خارجه پیشین ایالات متحده، بر اثر مشکلات ناشی از ابتلا به کووید-۱۹، به رغم اینکه کاملا واکسینه شده بود، منجر به افزایش انتشار اطلاعات نادرست در مورد تأثیر واکسن‌های کرونا در فضای مجازی شده است.

یان سمز، از مشاوران وزارت بهداشت آمریکا، در توییتر نوشت: «لطفا اجازه ندهید مرگ این نماد آمریکایی [کالین پاول]، نیروهای ضد واکسن را تقویت کند چرا که میلیون‌ها نفر را در معرض خطر قرار خواهد داد. واکسن‌های کرونا مؤثر هستند اما مانند همه واکسن‌ها ۱۰۰ درصد عمل نمی‌کنند، به ویژه در میان افراد مسن و کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند.»

گزارش‌ها حاکی از آن است که آقای پاول به بیماری‌های دیگری از جمله پارکینسون و نوعی سرطان خون موسوم به «میلوم متعدد» مبتلا بود که می تواند بهبود یافتن پس از ابتلا به ویروس کرونا را مختل کند. خانواده کالین پاول مشخص نکردند که او چه زمان واکسن دریافت کرده و اینکه آیا دز یادآور را تزریق کرده بود یا خیر.

به گفته کارشناسان پزشکی، درگذشت آقای پاول ضرورت تزریق واکسن کرونا به افراد مسن و آسیب‌پذیر در معرض خطر را یادآوری می‌کند.

مطالعات اخیر نشان داده است که برخی از بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند قادر به تولید میزان آنتی‌بادی کافی پس از تزریق واکسن نیستند، و نهاد نظارتی آمریکا نیز دزهای یادآور فایزر و مدرنا را برای این افراد و افراد بالای ۶۵ سال تأیید کرده است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، کسانی را که پیوند عضو داشته‌اند و یا بیمارانی که به دلیل ابتلا به سرطان تحت درمان قرار دارند نیز جزو افراد آسیب‌پذیر به ویروس کرونا، که نیاز به تزریق دز یادآور دارند، محسوب کرده است.

نوع سرطانی که آقای پاول به آن مبتلا بود در توانایی سیستم ایمنی برای تولید آنتی‌بادی حتی پس از تزریق دز یادآور نیز اختلال ایجاد می‌کند.

پژوهش‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا نشان داده است که بزرگسالان واکسینه نشده بیش از شش برابر بیشتر در معرض ابتلا به ویروس قرار دارند، و احتمال مرگ ناشی از کرونا در این افراد بیش از ۱۱ برابر افرادی است که در برابر ویروس کامل واکسینه شده‌اند.

گزارش جدید مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا نشان می‌دهد در میان ۱۸۷ میلیون آمریکایی واکسینه شده، تقریباً ۷ هزار مورد مرگ و میر وجود داشته است که بیش از ۶ هزار نفر از آنها بالای ۶۵ سال سن داشته اند؛ در حالی که بیش از ۷۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا در میان افراد واکسینه نشده مشاهده شده است.

XS
SM
MD
LG