لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۸

تلاش برای یافتن اثری از هواپیمای مفقود ادامه دارد


Search for Missing Plane Expands, as Do Questions
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00
از سرنوشت ۲۳۹ سرنشین هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی که سحرگاه شنبه هشتم مارس یک ساعت پس از برخاستن از زمین از صفحه رادار فرودگاه های مسیر پرواز ناپدید شد، هنوز خبری در دست نیست. جستجو برای یافتن هواپیما در سواحل مالزی و ویتنام – که احتمال می رود هواپیما در آن حوالی سقوط کرده باشد، همچنان ادامه دارد.

مقامات مالزی از جستجوی گسترده برای یافتن هواپیما با کمک چین، آمریکا و دو کشور دیگر خبر می دهند. ۴۰ قایق گشتی و ۲۲ هواپیما کار جستجو را برعهده دارند.

هر چند جستجوها بر آبهای سواحل جنوب غربی ویتنام متمرکز است که لکه های بزرگ نفت در آن مشاهده شده، مقامات مالزی می گویند نشانی در دست نیست که هواپیما از سواحل غربی کشور در نزدیکی پنانگ دورتر رفته باشد.

رودزالی داود، فرمانده نیروهای هوایی سلطنتی مالزی، از احتمال بازگشت هواپیما به مقصد در ابتدای پرواز می گوید: «ما هرآنچه را که رادار ضبط کرده بررسی کردیم، و دریافتیم که این احتمال هست که هواپیما دور زده و برگشته باشد.»

کارشناسان ایمنی پرواز می گویند احتمال دور زدن هواپیما در ارتفاع بالا (۱۱،۵۰۰ متری زمین) حکایت از آن دارد که مشکلی پیش آمده و احتمالاً هواپیما سعی در فرود اضطراری داشته است.

یک مقام هواپیمایی مالزی بعد از ظهر یکشنبه به وقت محلی در کنفرانس خبری گفت عملیات جستجو و امداد با شدت تمام در حال انجام است، اما خانواده های مسافران باید خود را برای شنیدن بدترین خبر آماده کنند. وی گفت یک کارشناس امداد سوانح از ایالات متحده برای کمک در این زمینه به منطقه اعزام شده است. دو مرکز فرماندهی عملیات در مالزی و ویتنام آماده اند تا در صورت پیدا شدن لاشه هواپیما، قربانیان را به مالزی برسانند.
​هنگامی که روشن شد دو مسافر این پرواز از گذرنامه های مسروقه استفاده کرده بودند، و هویت دو مسافر دیگر هم نامعلوم است، نگرانی از عملیات تروریستی در هواپیما قوت گرفت.

مقامات ایتالیا و اتریش تأیید کرده اند که دو نفر که تصور می شد مسافر پرواز نافرجام باشند، در این سفر نبوده اند – گذرنامه های این افراد در دو سال گذشته به سرقت رفته است.

هشام الدین حسین، وزیر راه و ترابری و وزیر دفاع مالزی می‌گوید درباره چهار مسافری که هویت دو نفرشان نامعلوم است و دو نفر دیگر با گذرنامه مسروقه در پرواز شماره ۳۷۰ بودند، با سازمان های اطلاعاتی بین المللی در تماس بوده است.

آقای حسین می گوید البته تنها نکته مورد توجه، تحقیق درباره تروریسم نبوده، و مقامات هیچ احتمالی را نادیده نگرفته اند. مقامات در حال بررسی ویدیوهای امنیتی فرودگاه هستند تا دو فردی را که با گذرنامه مسروقه به هواپیما وارد شده اند، پیدا کنند.

تحلیلگران می گویند از آنجا که در فرودگاه های آسیا، مسائل امنیتی به شدت اروپا و آمریکا کنترل نمی شود، این احتمال وجود دارد که چهار نفر با گذرنامه جعلی یا مسروقه به پرواز شماره ۳۷۰ راه یافته باشند، که این امر پرسش های دشواری را پیش می آورد.

فرد یا گروهی مسئولیت ربودن هواپیمای مالزیایی را برعهده نگرفته است. بیشتر سرنشینان هواپیما شهروندان چینی بودند.


کارشناسان می گویند احتمال سقوط هواپیما بعد از رسیدن به حداکثر ارتفاع پرواز بسیار اندک است دانیل تسانگ بنیانگذار و تحلیلگر ارشد سازمان هوانوردی اسپایر می گوید:«بیشتر سوانح هوایی هنگام بلند شدن یا فرود هواپیما رخ می دهد که خطرناکترین قسمت پرواز است – چون عوامل بسیاری در بلند شدن و فرود هواپیما دخیل است.»

به گفته آقای تسانگ، جستجو در دریاها برای یافتن هواپیماهای گمشده، بسیار دشوار است. اما زمانی که لاشه هواپیما پیدا شود، نحوه پراکندگی قطعات هواپیما سرنخی از آنچه که ممکن است در جریان پرواز رخ داده باشد، به دست می دهد:

«اگر هواپیما به طور کامل در دریا سقوط کند، دست نخورده می ماند، و احتمالاً منطقه ای که برای خرده ها و قطعات هواپیما باید جستجو شود، بسیار کوچک و محدود است. اما اگر در جریان پرواز نقص و مشکلی پیش بیاید – که به نظر می رسد در پرواز شماره ۳۷۰ چنین اتفاقی افتاده – باید در شعاع چندین مایل دنبال قطعات و تکه های هواپیما بگردیم.»
پرواز شماره ۳۷۰ هواپیمای بوئینگ ۲۰۰-۷۷۷ خطوط هوایی مالزی اوایل بامداد شنبه با ۲۲۷ مسافر و ۱۲ خدمه از کوآلامپور عازم پکن بود و قرار بود ساعت شش و نیم بامداد به وقت محلی در فرودگاه پکن بر زمین بنشیند.

کارشناسان ایمنی پرواز می گویند این نوع جت بوئینگ از لحاظ ایمنی سابقه ای بی خدشه دارد. هنگام پرواز این هواپیما، نشانه ای از هوای نامساعد دیده نمی شد. مقامات می گویند تقریباً یک ساعت بعد از بلند شدن هواپیما از فرودگاه کوآلالامپور ارتباطشان با آن قطع شد.
XS
SM
MD
LG