لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۰

آمریکا و سه کشور اروپایی: ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد


وزیران خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه، و ایرلند شمالی روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای مشترک گفتند ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد.

در این بیانیه که به مناسبت دهمین کنفرانس بازبینی معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای، ان‌پی‌تی، منتشر شده این چهار کشور غربی ضمن ابراز تاسف از اینکه ایران هنوز از فرصت موجود برای بازگشت به اجرای کامل برجام استفاده نکرده، از جمهوری اسلامی خواسته‌اند به اجرای کامل برجام و همچنین اجرای قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت بازگردد.

وزیران خارجه هر چهار کشور همچنین از تهران خواسته‌اند طبق موافقتنامه پادمان‌های الزامی‌اش در چارچوب ان‌پی‌تی، فورا با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند تا به مسائل مرتبط با مواد و فعالیت‌های هسته‌ای احتمالی گزارش‌نشده‌اش رسیدگی شود.

آنها در بخش دیگری از بیانیه خود از ان‌پی‌تی به عنوان سنگ‌بنای رژیم منع گسترش تسلیحات هسته‌ای و معاهده‌ای غیر قابل جایگزینی و حیاتی برای نظم قانون‌محور بین‌المللی یاد کرده‌اند.

طبق بیانیه این چهار کشور غربی، تسلیحات هسته‌ای باید در خدمت مقاصد دفاعی، بازداشتن تهاجم، و جلوگیری از جنگ باشند و استفاده یا تهدید به استفاده از این تسلیحات به منظور اقدام قهرآمیز نظامی و ایجاد رعب و وحشت محکوم است.

دو هفته بعد از اعلام مشاور رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر توانایی‌ فنی ایران در ساخت بمب هسته‌ای، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی هم روز دوشنبه اعلام کرد که تهران «توان فنی ساخت بمب اتم را دارد ولی چنین برنامه‌ای در دستور کار نیست.»

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین گفت: «طرف غربی بعد از خارج شدن از برجام برای اینکه بخواهد دوباره به برجام بازگردد مجدداً اتهامات واهی که در گذشته مطرح کرده بود را مطرح می کند.» او گفت «اگر که نمی خواهند به برجام بازگردند وقت طرفین را نگیرند.»

آمریکا پس از توقف مذاکرات احیای برجام در اواخر زمستان گذشته بارها اعلام‌ کرده است جمهوری اسلامی خواسته‌هایی فراتر و نامربوط به برجام دارد و با وجود آماده بودن متن توافقنامه از امضای آن خودداری می‌کند.

XS
SM
MD
LG