لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

ایران می‌گوید آماده جمع‌بندی مذاکرات احیای برجام است


علی باقری کنی، رئیس تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات احیای برجام
علی باقری کنی، رئیس تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات احیای برجام

رئیس تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی گفت ایران پیشنهاد «شکلی و محتوایی» خود را برای جمع‌بندی سریع مذاکرات وین به طرف‌های مقابل ارائه داده است.

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران روز یک‌شنبه ۹ مرداد در توییتی اعلام کرد که جمهوری اسلامی «به صورت نزدیک با شرکای برجامی خود» و «به‌ویژه هماهنگ‌کننده» برای «حسن نیت و مسئولیت‌پذیری» کار می‌کند.

باقری تأکید کرد: «ایران آماده جمع‌بندی مذاکرات در مدت زمان کوتاهی است، اگر طرف مقابل نیز آماده اقدام مشابه باشد.»


همچنین به گزارش خبرگزاری ایسنا، یعقوب رضازاده عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی امروز یک‌شنبه گفت، احتمال دارد «به‌زودی» دور تازه مذاکرات احیای برجام در وین برگزار شود.

به گفته رضازاده، این تصمیم با توجه به «تلاش‌های طرف‌های اروپایی» برای به نتیجه رسیدن مذاکرات گرفته شده است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا روز شنبه در یادداشتی اعلام کرد هر روزی که توافق احیای برجام عقب می‌افتد، مردم ایران از مزایای اقتصادی مترتب بر آن فاصله می‌گیرند و ایران هم در انزوای بین‌المللی به سر خواهد برد.

به گفته آقای بورل، فرصت ادامه مذاکرات بر سر احیای برجام به سر آمده و «اکنون زمان نجات توافق هسته‌ای ایران است.»

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا با بیان این که هر دو طرف مذاکره باید امتیازاتی بدهند، اضافه کرد، اکنون باید با گرفتن تصمیماتی از این فرصت منحصر به فرد برای موفقیت استفاده شود و ظرفیت بزرگ توافق (هسته‌ای) نمایان شود. بورل بر همین اساس نتیجه گرفت هیچ جایگزین جامع یا مؤثر دیگری را در دسترس نمی‌بیند.

دولت بایدن پس از توقف مذاکرات احیای برجام در اواخر زمستان گذشته اعلام‌ کرد جمهوری اسلامی خواسته‌هایی فراتر و نامربوط به برجام دارد و با وجود آماده بودن متن توافقنامه از امضای آن خودداری می‌کند. در مقابل جمهوری اسلامی آمریکا را به تعلل در احیای برجام متهم می‌کند.

XS
SM
MD
LG