لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۳

درگیری در فرودگاه طرابلس شش کشته بر جای گذاشت


روز یکشنبه ساعت‌ها درگیری میان شبه‌نظامیان رقیب بر سر تصرف و کنترل فرودگاه پایتخت لیبی، دست‌کم شش کشته و ۲۵ مجروح برجای گذاشت. مسئولان نیروی غیرنظامی هوایی لیبی گفته‌اند که فرودگاه برای سه روز به دلایل امنیتی بسته خواهد بود.

درگیری میان شبه‌نظامیان «زنتان» که کنترل فرودگاه را در دست دارد، و گروه‌های مسلح رقیب است.

رسانه‌ها از طنین انفجارهای متعدد در طرابلس خبر داده‌اند. این یکی از سنگین‌ترین درگیری‌ها در لیبی در شش ماه اخیر به شمار می‌رود. گروه زنتان از زمان سرنگونی معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ اختیار فرودگاه بین‌المللی طرابلس را در دست دارد.

گروه‌های اپوزیسیون به عنوان بازوهای مسلح دو جناح سیاسی-لیبرال‌ها و اسلامگرایان- به شمار می‌روند برای گرفتن دست بالا در پارلمان لیبی تلاش می‌کنند.

روز شنبه، جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت که واشنگن «عمیقا نگران» این است که خشونت‌های جاری در لیبی منجر به «درگیری گسترده» شود.

خانم ساکی بر اهمیت شورای پیش‌نویس قانون اساسی لیبی در «ساختن کشوری که شهروندان بسیاری طی انقلاب جانشان را فدایش کردند» تاکید کرد.

قانون اساسی جدید لیبی به عنوان نقطه عطفی در گذار از دیکتاتوری قذافی در این کشور شمال آفریقا به شمار می‌رود.

از آنجا که دولت و پارلمان لیبی ازعهده کنترل شبه‌نظامیانی که به سقوط قذافی کمک کردند برنیامده است، لیبی با آشوب دست به گریبان بوده است.

XS
SM
MD
LG