لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۵

مظنون حمله تروریستی بنغازی اعلام بی‌گناهی کرد


محاکمه احمد ابوخطاله، فرد مظنون به رهبری حمله به کنسولگری ایالات متحده آمریکا در شهر بنغازی لیبی در سال ۱۳۹۱، روز شنبه در یک دادگاه فدرال در شهر واشنگتن آغاز شد.

ابوختاله در جلسه ۱۰ دقیقه‌ای استماع که در میان تدابیر شدید امنیتی برگزار شد، به ترجمه عربی محتوای اتهامات وارده گوش داد و در پاسخ، اظهار بی‌گناهی کرد.

ایالات متحده ابوخطاله را به طراحی حمله مرگبار یازدهم سپتامبر ۱۳۹۱ به کنسولگری این کشور در بنغازی متهم کرده است. در آن حمله، کریس استیونز سفیر و سه دیپلمات دیگر آمریکا در لیبی کشته شدند.

ابوخطاله در صورت اثبات مجرمیت به حبس ابد محکوم می‌شود، ولی دولت آمریکا اتهامات تروریستی دیگری هم به وی وارد کرده است که می‌تواند منجر به صدور حکم اعدام برای او شود.

واحد ویژه ارتش آمریکا و اف بی آی، اوایل ماه ژوئن، ابوخطاله را در نزدیکی بنغازی دستگیر کردند. بازجویی‌های اولیه از او، در یک ناو ارتش آمریکا انجام شد.

مورد ابوخطاله آزمونی است برای هدف دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، در محاکمه متهمان به اقدامات تروریستی در محاکم غیرنظامی. جمهوریخواهان انتقاد کرده‌اند که چنین افرادی شایستگی آن را ندارند که از چنین حمایت‌های قضایی برخوردار شوند.

جلسه بعدی دادگاه احمد ابوخطاله، روز چهارشنبه برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG