لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۸

آمریکا: مظنون حمله بنغازی قصد حملات بیشتری داشت


چهره احمد ابو خطاله، فرد مظنون به رهبری حمله به کنسولگری
چهره احمد ابو خطاله، فرد مظنون به رهبری حمله به کنسولگری

ایالات متحده به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته است فردی که اخیراً دستگیر شده و مظنون به رهبری حمله مرگبار سال ۲۰۱۲ به کنسولگری آمریکا در بنغازی لیبی است، قصد داشت به حملات بیشتری علیه آمریکایی‌ها دست بزند.

سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل، در نامه‌ای گفت دستگیری احمد ابو خطاله در نزدیکی بنغازی در روز یکشنبه، برای پیشگیری از حملات بیشتر قابل توجیه است و مطابق با حق طبیعی آمریکا برای دفاع از خودش است. نامبرده متهم به اجرای حمله‌ای است که در اثر آن چهار آمریکایی، از جمله کریستوفر استیونس سفیر آمریکا، کشته شدند.

مقام‌های آمریکایی در عرشه ناو هوایپمابر «نیویورک» در دریای مدیترانه، در حال بازجویی از ابو خطاله، که اکنون حدود ۴۰ سال دارد، هستند.

وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد او برای محاکمه بخاطر سه اتهام مرتبط با اعمال تروریستی به واشنگتن آورده خواهد شد، که یکی از آنها، در صورتی که محکوم شود، او را با مجازات مرگ روبرو خواهد کرد.

مقام‌های آمریکایی می گویند ابو خطاله در یک دادگاه مدنی، و نه نظامی، محاکمه خواهد شد و از حق داشتن وکیل مدافع برخودار خواهد بود. این مقامات تاریخ ورود ورود او به آمریکا را اعلام نکردند.

نیروهای عملیات ویژه آمریکا ابو خطاله را بدون دادن تلفات دستگیر کرده و از لیبی خارج کردند؛ البته آمریکا دولت لیبی را از این عملیات آگاه نکرده بود؛ همانطور که پاکستان را از پیش از عملیات سال ۲۰۱۱، که منجر به کشته شدن اسامه بن‌لادن – مغر متفکر حملات تروریستی سپتامبر ۲۰۰۱ – شد، آگاه نکردند.

وزارت امور خارجه لیبی آنچه که «نقض تاسف‌بار حاکمیت» آن کشور خواند را محکوم کرد و خواست ابو خطاله برای محاکمه به لیبی مسترد شود، اما احتمال نمی‌رود ایالات متحده با این درخواست موافقت کند.
XS
SM
MD
LG