لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۳

نتیجه یک تحقیق جدید از مردان برخی کشورهای خاورمیانه: جای زن در خانه است


نتیجه یک تحقیق جدید نشان می دهد نظر مردان در برخی کشورهای خاور میانه و شمال آفریقا درباره برابری جنسیتی و نقش زنان در خانه و محل کار و مشارکت اجتماعی آنها، با نظر زنان «جوان» در آن مناطق بسیار متفاوت است.

به گزارش روزنامه گاردین، نزدیک به ۱۰ هزار نفر در سنین ۱۸ تا ۵۹ در مصر، لبنان، مراکش و اراضی فلسطینی مورد پرسش قرار گرفتند که پاسخ‌های آنها نشان می‌دهد رویکرد اکثر مردان نسبت به نقش زنان بطور کلیشه ای سنتی است.

بیشتر مردان از نگاه سنتی به زنان – از جمله این که زنان از توانایی مدیریت و رهبری برخوردار نیستند، نباید در خارج از خانه کار کنند، و این که تحصیل برای پسران مهم‌تر از دختران است – حمایت می‌کنند.

در مصر، بیش از ۹۰ درصد مردان با این عبارت که «مرد باید حرف آخر را در خانه بزند» موافق هستند؛ با این حال ۵۸ و پنج دهم درصد از زنان مصری هم با این موضوع موافق هستند.

در حالی که ۷۵ درصد زنان مصری معتقدند زنان متأهل باید از حق برابر با مردان برای اشتغال برخوردار باشند، تنها ۳۱ درصد از مردان مصری با کار کردن همسران خود در خارج از خانه موافق هستند.

به نوشته گاردین، نگاه عمومی زنان و مردان مراکشی، فلسطینی و لبنانی هم تفاوت چندانی با رویکرد مصری‌ها در این زمینه ندارد.

نکته قابل توجه در این تحقیق آن است که سن زنان عامل تعیین کننده‌ای در نگاه آنها به موضوع برابری زن و مرد است؛ بطوری که زنان جوان‌تر نقطه نظرات تهاجمی‌تر و پیشرو‌تری در این حوزه دارند.

پاسخ‌های زنان جوان‌تری که در «مطالعه بین المللی مردان و برابری جنسیتی» - گروه بین المللی فعال در حوزه برابری زنان و مردان در سراسر جهان – شرکت کرده‌اند، حکایت از اشتیاق فراوان آنها به برابری بیشتر زن و مرد دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG