لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۳

آمریکا دو شرکت و چهار شخص را در رابطه با عملیات سایبری جمهوری اسلامی تحریم کرد


آمریکا دو شرکت و چهار شخص حقیقی را در رابطه با عملیات سایبری مخرب جمهوری اسلامی تحریم کرد.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرد که این شرکت‌ها و اشخاص، تحت فرماندهی سایبری-الکترونیکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بیش از ده‌ها شرکت و نهاد دولتی در آمریکا را از طریق فیشینگ هدف‌مند و حملات بدافزاری هدف قرار دادند.

برایان نلسون، معاون وزارت خزانه‌داری در امور تروریسم و مالی ایالات متحده، در بیانیه‌ای گفت: «بازیگران سایبری مخرب جمهوری اسلامی از طریق کارزاری هماهنگ و چند وجهی به هدف قرار دادن شرکت‌ها و نهادهای دولتی آمریکایی و با هدف بی‌ثبات کردن زیرساخت‌های حیاتی آمریکا و آسیب رساندن به شهروندان این کشور ادامه می‌دهند.»

او تأکید کرد که ایالات متحده به رویکرد همه‌جانبه خود برای افشا و مختل کردن فعالیت این شبکه‌ها ادامه خواهد داد.

در اسفندماه گذشته، شرکت امنیت سایبری و فن‌آوری اطلاعات «مندیانت» که زیرمجموعه گوگل است، از شناسایی یک تهدید جدید مربوط به فعالیت جاسوسی ایران- نکسوس خبر داد که صنایع هوافضا، هوانوردی و دفاعی را در چندین کشور از جمله اسرائیل، امارات متحده عربی، ترکیه، هند و آلبانی هدف قرار داده و از سازمان‌ها جاسوسی کرده است.

مایکروسافت نیز در گزارشی اعلام کرده بود که هکرهای تحت حمایت جمهوری اسلامی، روسیه، چین، و کره‌شمالی از ابزارهای «اوپن اِی‌آی» تحت حمایت این شرکت برای تقویت مهارت‌های خود و فریب دادن در مورد اهداف خود بهره می‌برند.

شرکت تحریم‌شده توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا، «مهرسام اندیشه‌ساز نیک» است که به نام «محک رایان افزار» هم شناخته می‌شود و به عنوان شرکت پوششی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عمل کرده و فعالیت‌های مخرب سایبری جمهوری اسلامی را پیش می‌برد.

این شرکت با چندین گروه هکری از جمله «پوسته لاک‌پشت» و دیگر‌ فعالیت‌های مخرب سایبری از جمله هدف قرار دادن بیش از دوازده شرکت و نهاد دولتی ایالات متحده از جمله وزارت خزانه‌داری این کشور مرتبط بوده است.

از افراد تحریم‌شده علیرضا شفیعی نسب، یکی از بازیگران سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که مدتی کارمند «محک رایان افزار» بود.

رضا کاظمی‌فر رحمان، حسین محمد هارونی و کمیل برادران سلمانی نیز از دیگر افرادی هستند که وزارت خزانه‌داری آمریکا آنها را در ارتباط با کارزارهای فیشینگ هدفدار که چندین نهاد آمریکایی از جمله خود این وزارتخانه را هدف قرار داده تحریم کرده است.

XS
SM
MD
LG