لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۳

مایکروسافت از آغاز عملیات سایبری روسیه برای تاثیرگذاری بر انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا خبر داد


مایکروسافت، غول نرم‌افزاری جهان، می‌گوید کارزار‌ اینترنتی روسیه برای تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست ‌جمهوری آتی ایالات متحده، در ۴۵ روز گذشته آغاز شده است؛ عملیاتی که در مقایسه با موارد مشابه گذشته نیرومندتر، اما از شدت و سرعت کمتری برخوردار است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پژوهشگران مایکروسافت روز چهارشنبه اعلام کردند حساب‌های مرتبط با روسیه، محتواهای تفرقه‌انگیز، از جمله انتقاد به پشتیبانی آمریکا از اوکراین در جنگ با روسیه، را برای گمراه کردن مخاطبان آمریکایی و دستکاری افکار عمومی منتشر می‌کنند.

در حالی که سفارت روسیه در واشنگتن به درخواست رویترز برای اظهارنظر پاسخی نداد، اما کرملین ماه گذشته ادعا کرده بود در انتخابات آمریکا دخالت نخواهد کرد. روسیه اتهام سازماندهی کارزارهایی برای تحت‌تاثیر قرار‌دادن انتخابات ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ آمریکا را نیز رد کرده است.

هرچند به گفته پژوهشگران مایکروسافت فعالیت کارزار‌ اینترنتی روسیه برای تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست ‌جمهوری ۵ نوامبر ۲۰۲۴ ایالات متحده به اندازه انتخابات قبلی شدید نیست، اما ممکن است در ماه‌های آینده، گستره و عمق این عملیات سایبری افزایش یابد.

پژوهشگران مایکروسافت در گزارش خود گفته‌اند پیام‌های مربوط به اوکراین، از طریق رسانه‌های سنتی و شبکه‌های اجتماعی، طی دو ماه گذشته، با ترکیبی از کارزار‌های آشکار و پنهان، در دستکم ۷۰ مجموعه فعالیت‌ وابسته به روسیه افزایش یافته است.

آنها می‌گویند این نیرومندترین کارزار روسیه بوده و به دولت ولادیمیر پوتین مرتبط است؛ کارزاری که هدف آن ارسال اطلاعات نادرست به زبان‌های مختلف با پست‌هایی که با ظاهر «یک افشاگر» یا «شهروند روزنامه‌نگار» آغاز می‌شود و سپس توسط شبکه‌ای از وب‌سایت‌های دیگر پوشش داده شده و گسترش می‌یابد.

به گفته پژوهشگران مایکروسافت «در نهایت، پس از این که این روایت برای چند روز یا هفته در فضای آنلاین پخش شد، مخاطبان آمریکایی این اطلاعات نادرست را تکرار و بازنشر می‌دهند، در حالی از منبع اصلی آن، بی‌اطلاع هستند.»

چندی پیش نیز سازمان امنیت سایبری و امنیت زیرساخت ایالات متحده اعلام کرده بود هکرهای وابسته به دولت روسیه، از سامانه ایمیل مایکروسافت برای دسترسی به ارتباطات بین مقام‌ها و این شرکت فناوری سوء ‌استفاده کردند.

XS
SM
MD
LG