لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۹

سازمان اطلاعات داخلی بریتانیا درباره نادیده گرفتن تهدید مهاجم منچستر تحقیق می‌کند


سه ماه پیش اف بی آی درباره عبیدی به ام.آی.۵ هشدار داده بود.
سه ماه پیش اف بی آی درباره عبیدی به ام.آی.۵ هشدار داده بود.

سازمان اطلاعات داخلی بریتانیا موسوم به ام.آی.۵ نحوه رسیدگی اطلاعاتی به سلمان عبیدی مهاجم انتحاری منچستر را به شکل داخلی بررسی می کند. خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع گفت ام.آی.۵ عبیدی را می شناخت اما او را تحت نظر نگرفته بود.

امبر راد وزیر کشور بریتانیا گفت این بررسی اولین گام درست ام.آی.۵ پس از بمب گذاری در سالن کنسرت منچستر در شامگاه ۲۲ ماه مه است که ۲۲ نفر را به کشتن داد.

روزنامه ایندیپندنت در گزارش دوشنبه اعلام کرد اداره تحقیقات فدرال ایالات متحده آمریکا (اف بی آی) سه ماه پیش از رویداد خونین منچستر، درباره عبیدی به ام.آی.۵ هشدار داده بود.

ام.آی.۵ مورد تفحص کمیته پارلمانی بریتانیا قرار گرفته و به گزارش خبرگزاری رویترز اعلام علنی تحقیق درباره عملکرد دستگاه امنیتی توسط خود این سازمان برای شناسایی نواقص احتمالی، بسیار غیرعادی است.

رویترز به نقل از منبع خود که نخواست نامش فاش شود می گوید: «این بررسی به اطلاعات موجود درباره عبیدی و تصمیم های اتخاذ شده درباره این اطلاعات می پردازد تا مشخص شود چه درس هایی می توان از نحوه پرداختن به این پرونده به دست آورد.»

این منبع به رویترز گفت عبیدی میان سه هزار نفری که در حال حاضر تحت تحقیق ام.آی.۵ هستند، نبود هرچند او یکی از ۲۰ هزار نفری بود که این نهاد اطلاعاتی متمرکز بر مبارزه با تروریسم و خرابکاری می شناخت.

بی.بی.سی گفته است که ام.آی.۵ دست کم پنج بار درباره دیدگاه های افراطی گرایانه عبیدی هشدار دریافت کرده بود.

سلمان عبیدی ۲۲ ساله و متولد منچستر بود. پدر و مادر او از لیبی تحت رهبری معمر قذافی به بریتانیا مهاجرت کرده بودند. آنها غیر از سلمان دو پسر و یک دختر دیگر دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG