لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۸

گسترش اعتراضات مردمی در میانه خشونت و تیراندازی نیروهای حکومتی


ادامه اعتراضات در آبادان
ادامه اعتراضات در آبادان

با گذشت هفت روز از فروریختن ساختمان متروپل در آبادان، شهرهای آبادان، اهواز، شاهین‌شهر، شهر‌ری، اندیمشک و خرمشهر، شاهد تظاهرات مردم در اعتراض به کوتاهی نهادهای نظارتی، کمبود امکانات در جریان عملیات امداد و نجات و بی‌تفاوتی مسئولین با وجود کشته شدن ده‌ها شهروند در این حادثه بوده و دامنه این اعتراضات روز به روز گسترده‌تر می‌شود.

تعداد جانباختگان، با کشف دو جسد دیگر به ۳۱ نفر رسید. روز گذشته محمدحسن نامی رئیس سازمان مدیریت بحران گفته بود:« آمار دقیقی از افراد زیر آوار مانده در متروپل وجود ندارد.» صادق خلیلیان استاندار خوزستان مفقودشدگان متروپل را ۳۸ نفر اعلام کرده بود.

مردم در اعتراضات آبادان: می‌کشم، می کشم، آن که برادرم کشت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:33 0:00


در جریان این تظاهرات اعتراضی، دهها شهروند بازداشت شدند و در برخی نقاط، از جمله در آبادان، اعتراض مسالمت آمیز مردم با دخالت و خشونت نیروهای حکومتی به خشونت کشیده شد.


آبادان، هشتم خرداد، حمله نیروهای حکومتی به مردم معترض
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:18 0:00


بر اساس گزارش‌های شهروندی، اعتراضات در سایر مناطق استان خوزستان از جمله مسجد سلیمان نیز در حال برگزاری است و ویدئوها نشانگر این است که مأموران جمهوری اسلامی در مسجدسلیمان در حالی که مردم شعار «آبادان، تسلیت» سر می‌دهند، به معترضان حمله می‌کنند.
در جزیره مینو در استان خوزستان نیز روز یک‌شنبه مراسم خاک‌سپاری و سوگواری چهار تن از جان‌باختگان واقعه ریزش برج دوقلوی «متروپل» آبادان با حضور پرشمار مردم برگزار شد.

در این میان اما مقامات حکومتی تلاش می‌کنند مدیریت اعتراضات را با اخبار و اطلاعاتی در مورد بازداشت مقصران این حادثه به دست بگیرند.

رئیس دادگستری خوزستان گفته است: «تعداد بازداشت‌شدگان حادثه متروپل آبادان به ۸ نفر رسید که به غیر از مالک و پیمانکار این طرح ۶ نفر دیگر از نیروهای شهرداری آبادان و ناظران این طرح در بین احضار‌شدگان حضور دارند.»

او همچنین گفته است: با تمامی عواملی که ترک فعل یا نظارت ناقص داشته‌اند برخورد خواهیم کرد و پس از بررسی دقیق نتایج به آن به اطلاع عموم مردم خواهد رسید.

خبرگزاری فارس هم در گزارشی به تجمع مردم آبادان در یکشنبه ۸ خرداد در چهارراه امیری پرداخته و ویدیویی با شرح روشن کردن شمع به یاد جانباختگان متروپل منتشر کرده که صدای پس‌زمینه این ویدیو حاکی از حضور گسترده مردم در تجمعات اعتراضی است.

حضور گسترده مردم معترض آبادان در چهارراه امیری؛ ای واویلا عزا و ماتمه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:32 0:00نیروهای حکومتی نیز در اعتراضات شب گذشته آبادان از مردم خواستند شعارهای هنجارشکنانه ندهند.

اعتراضات در آبادان ، نیروهای حکومتی به مردم: شعار هنجارشکنانه ندهید
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:42 0:00در این میان اما معترضان با شعارهای «بسیجی برو گمشو» و « ما همه اهل جنگیم، بجنگ تا بجنگیم» به مقابله به نیروهای حکومتی پرداختند.

 ادامه اعتراضات مردمی در آبادان، شعار مردم: بسیجی برو گمشو
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:22 0:00در ادامه حمایت ایرانیان مقیم خارج از کشور از اعتراضات مردم در ایران به ویژه در جنوب کشور، جمعی از ایرانیان ساکن واشنگتن دی سی هم مقابل کاخ سفید تجمع کردند. به گفته حسین ترکاشوند، هماهنگ کننده این گردهمایی، هدف از این تجمع، حمایت از اعتراضات مردم و رساندن صدای معترضان بود.
آقای ترکاشوند گفت: «مردم ایران با وجود تمام فشارها و مشکلات، به خیابان ها آمده‌اند و با جمهوری اسلامی می‌جنگند.»

همچنین در ادامه واکنش‌های جهانی نخست‌وزیر اسرائیل با اشاره به اعتراضات در شهرهای ایران از جمله آبادان، خواستار آن شد که دنیا در کنار مردم ایران بایستد و از آنان در مقابل جمهوری اسلامی حمایت کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG