لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۴

سازمان سینمایی ایران مدعی شد: «عنکبوت مقدس» توهین به شیعیان است


زهرا امیرابراهیمی
زهرا امیرابراهیمی

سازمان سینمایی در بیانیه‌ای توجه جشنواره کن به فیلم «عنکبوت مقدس» و اهدای جایزه بهترین بازیگر زن به «زهرا امیرابراهیمی» را محکوم و آن‌ را «اقدام سیاسی و ضدایرانی» نامید.


در این بیانیه به فیلم عنکبوت مقدس به‌عنوان «ساخته‌ای نه تنها صرفا سیاسی بلکه شب نامه سخیف تصویری که ماحصل ذهن مشوش فردی دانمارکی ایرانی‌‌تبار و برآمده از زر استکبار است» اشاره شده است.


همچنین در بیانیه سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادعا شده این فیلم «به اعتقادات و ارزش‌های میلیون‌ها مسلمان و جمعیت عظیم شیعیان جهان توهین کرده» و «این سیاهه تصویری با سوگیری اجتماعی، مذهبی و تحقیر باورهای آیینی ایرانی-اسلامی درصدد است مسیری را رود که سلمان رشدی‌ها در آیات شیطانی و آتش زنندگان قرآن کریم رفته‌اند.»
در پایان این بیانیه اعلام شده: «جشنواره فیلم کن می‌بایست نسبت به احساسات جریحه دار شده میلیون‌ها شیعه مسلمان در جهان پاسخگو باشند و این لکه ننگ ضد فرهنگی را از کارنامه حرفه‌ای خود بزدایند.»
«عنکبوت مقدس» ساخته «علی عباسی» است که در بخش رقابتی جشنواره کن ۲۰۲۲ حضور داشت. این فیلم با بازی «زهرا امیرابراهیمی»، «سارا فضیلت»، «مهدی بجستانی» و «آرش آشتیانی» در خارج از ایران و در اردن فیلم‌برداری شده است و به ماجرای «سعید حنایی» قاتل زنجیره‌ای زنان خیابانی در مشهد می‌پردازد. به گفته عباسی، «عنکبوت مقدس» یک داستان با مضمونی بسیار واضح است و به «زن‌ستیزی» می‌پردازد.


جشنواره کن ۲۰۲۲ در حالی به پایان رسید که فیلم «برادران لیلا» ساخته «سعید روستایی» جایزه انجمن بین‌المللی منتقدان فیلم «فیپرشی» را دریافت کرد. روستایی در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری فرانسه با اشاره به اینکه دریافت مجوز فیلمبرداری، «فرآیندی افراطی، طاقت‌فرسا، و طولانی» است، می‌گوید که پس از آن نیاز به مجوز دیگری برای اکران هست، و البته در این روند، «سانسور» نیز وجود دارد.
همچنین ترانه علیدوستی به خبرگزاری فرانسه گفت: «بسیاری از حقوق اولیه بشر در ایران نقض می‌شود و این چیزی است که همه آن را می‌دانند، حتی اگر درموردش صحبت نکنند.»

بوسه فرشته حسینی و نوید محمدزاده در مراسم فرش قرمز فیلم « برادران لیلا» در جشنواره کن نیز خبرساز شده بود.

با تمام این‌ها، روز گذشته محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی از آن‌چه به گفته او «ژست اپوزیسیونی» و «رفتار هنجارشکنانه» سینماگران ایرانی در جشنواره کن بوده انتقاد کرد. او از خانه سینما خواسته تا پیرامون حواشی حضور سینماگران در جشنواره کن بررسی‌های لازم صورت گیرد و نتیجه به شورای اخلاق حرفه‌ای سینما ارائه شود.

XS
SM
MD
LG