لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۲

دو مسلمان از یک شرکت هواپیمایی در آریزونای آمریکا به اتهام «پیش‌داوری نژادی» شکایت کردند


آرشیو
آرشیو

دو مرد مسلمان آمریکایی از شرکت هواپیمایی «مسا ایرلاینز»، مستقر در ایالت آریزونای آمریکا، به اتهام «پیش‌داوری نژادی» شکایت کرده‌اند.

این دو مرد مسلمان اهل تگزاس، خطوط هواپیمایی مسا ایرلانیز را متهم کردند که خلبانش با پیش‌داوری نژادی، آنها را مشکوک تلقی کرد و از پرواز خودداری کرد.

دادگاه تجدیدنظر حوزه پنجم ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۷ اوت، گفت که عصام عبدالله و عبدالرئوف الخوالده می‌توانند برای اثبات اتهام خود تلاش کنند که مسا ایر، قوانین فدرال حقوق مدنی را نقض کرده و آنها را به دلیل نژادی، در معرض رفتارهای متفاوت قرار داده است.

این دو مرد گفتند که روز ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹ میلادی، برای پرواز از شهر بیرمنگام در ایالت آلاباما به شهر دالاس در هواپیما نشسته بودند اما خلبان آنها که از کشور اریتره بود به علت قومیت «عربی، مدیترانه‌ای» آنها، پرواز را لغو کرد و به پرسنل امنیتی فرودگاه گفت که از پرواز «با برادری به نام عصام» خودداری می‌کند». پس از آن، مسا ایر برای هر دو نفر آنها در پرواز بعدی جا رزرو کرد.

دادگاه تجدیدنظر در ایالت نیواورلئان، رای داد که هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای وجود ندارد تا این احتمال را نادیده بگیرد که مسا ایر با آنها رفتاری متفاوت بر اساس نژاد داشته است. همچنین یافته‌های قاضی دادگاه مبنی بر اینکه رفتار متفاوتی وجود نداشت، زیرا پرواز همه مسافران لغو شده بود را رد کرد.

پس از آن، پرونده به قاضی ناحیه‌ای ایالات متحده در شهر فورت‌ورث در ایالت تگزاس بازگردانده شد.

مسا ایر و وکلای آن روز پنجشنبه به درخواست‌ رویترز برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

وکلای شورای غیرانتفاعی روابط آمریکایی-اسلامی، وکالت این دو مرد را بر عهده دارند.

هانا مولن، یکی از وکلای آنها، در بیانیه‌ای گفت که عصام و عبدالرئوف تنها به دلیل نژادشان تهدید تلقی شدند و از پرواز آنها جلوگیری شد.

XS
SM
MD
LG