لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۳

ادعای مجاهدین درباره تاسیسات مخفی مبارکه اصفهان


خبرگزاری رویترز روز دوشنبه به نقل از سازمان مجاهدین خلق گزارش داد که این سازمان در مورد تاسیسات اتمی زیرزمینی ایران اطلاعات جدیدی در اختیار دارد که نشان از «یکی از تاسیسات مخفی ایران برای برنامه ساخت بمب اتمی در کشور» دارد.
سازمان مجاهدین خلق در سال ۲۰۰۲ نیز از وجود تاسیسات آب سنگین اراک و تاسیسات غنی سازی اورانیوم نظنز خبر داده بود.

نمایندگان مجاهدین خلق در پاریس گفته است که ایران «تاسیسات جدید و پنهانی برای راه اندازی پروژه اتمی کشور طراحی کرده است».
مهدی ابریشمچی، از اعضای سازمان مجاهدین در یک کنفرانس خبری در پاریس گفته است براساس اطلاعات ویژه ای که گروه او به دست آورده، حکومت اسلامی در حال تاسیس و یا تکمیل تاسیسات مخفی و اعلام نشده موازی برای استفاده در پروژه اتمی خود است.
مجاهدین خلق ادعا کرده است «تاسیسات جدید در داخل یک مجموعه زیرزمینی به طول ۶۰۰ متر زیر رشته های کوه هایی در شهر مبارکه در کیلومتر ۱۰ بزرگراه اصفهان و شیراز و در داخل مجموعه صنایع نظامی کنونی ۷ تیر ساخته شده است».
وی گفته است «کار روی این تاسیسات در سال ۲۰۰۵ آغاز شد و ساخت تونل های زیرزمینی در اوایل سال ۲۰۰۹ پایان یافت. کار تجهیزات این تاسیسات به تازگی تکمیل شده است».
بنا به گزارش رویترز، ابریشمچی ادعا کرده است این اطلاعات به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارسال شده است. این آژانس وابسته به سازمان ملل هنوز هیچ واکنشی در این مورد ابراز نکرده است.
اتهاماتی که مجاهدین خلق در مورد تاسیسات اتمی مخفی ایران در ماه ژوییه و سپس در ماه اکتبر مطرح کرد با واکنش های بین المللی متفاوتی روبرو شد.
بنا به گزارش رویترز، ایالات متحده نسبت به ادعای دیگر این سازمان در سال ۲۰۱۰ نیز ابراز بدبینی کرده بود.
نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و ۶ قدرت جهانی روز چهارشنبه (۲۰ نوامبر) سومین دور مذاکرات اتمی را به هدف رفع نگرانی های بین المللی در مورد صلح آمیز بودن برنامه اتمی تهران و روند غنی سازی اورانیوم در ژنو از سر می گیرند.
XS
SM
MD
LG