لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۵

حمله به کمپ اشرف ده ها کشته برجای گذاشت


سازمان مجاهدین خلق و دولت عراق از کشته شدن شماری از اعضای این گروه در اردوگاه اشرف طی حمله نیروهای عراقی خبر دادند.

کمپ اشرف در شمال شرقی بغداد قرار دارد و به گفته خبرگزاری اسوشیتدپرس حدود ۱۰۰ نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق در آنجا به سر می برند. اردوگاه اشرف در زمان صدام حسین و برای اسکان اعضای این سازمان مخالف جمهوری اسلامی تاسیس شد. دولت فعلی عراق خواستار بستن این اردوگاه و انتقال اعضای سازمان مجاهدین خلق به کشور ثالث است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس، به نقل از شاهین قبادی، یک سخنگوی شورای ملی مقاومت، شاخه سیاسی سازمان مجاهدین خلق گفت قربانیان بر اثر حمله نیروهای امنیتی عراقی در بامداد یکشنبه جان باختند. آقای قبادی گفته است برخی از کشته شدگان در حالی پیدا شدند که دست هایشان از پشت بسته شده بود.

اسوشیتدپرس همچنین به نقل از آقای قبادی می نویسد ۴۴ نفر در اردوگاه کشته شده اند. او عکس های منسوب به صحنه حمله را در اختیار خبرگزاری ها گذاشته است که اجساد چندین نفر را که به ضرب گلوله کشته شده اند نشان می دهد. اسوشیتدپرس می گوید تایید اصالت این عکس ها به شکل مستقل امکان پذیر نبوده است.

یک مقام پلیس عراق در استان دیاله، ضمن تایید حمله شبانه نیروهای عراقی به کمپ اشرف گفت دست کم ۱۹ نفر کشته شده اند. او تنها به شرط محفوظ ماندن نامش صحبت می کرد.

علی الموسوی، یک سخنگوی نخست وزیری عراق کشته شدن شماری از ساکنان اردوگاه اشرف را تایید کرد اما گفت تحقیقات اولیه حاکی است که کشته شدگان بر اثر یک درگیری داخلی میان ساکنان کمپ جان باخته اند و نیروهای عراقی دخالتی در آن نداشته اند. مسئولان در حال تحقیق درباره شمار دقیق جان باختگان هستند.

شاهین قبادی، اظهارات سخنگوی نخست وزیر عراق را «مضحک و یکسره دروغ» توصیف کرده است.

تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی ایران بدون ذکر منبع و تصویر اعلام کرد که ۲۳ عضو سازمان مجاهدین خلق توسط «مردم عراقی و مجاهدین» کشته شدند.

حملات قبلی عراق به کمپ اشرف، از جمله در ماه آوریل ۲۰۱۱، ده ها کشته برجای گذاشت.

گئورگی بوسزتین، فرستاده موقت سازمان ملل متحد به عراق حمله اخیر را محکوم کرد و گفت:‌ «تامین خدمات فوری پزشکی به مجروحان و اطمینان از تامین امنیت آنان در مقابل هرگونه خشونت، اولویت اصلی دولت عراق است.» او گفت ماموریت سازمان ملل برای بررسی وضعیت، از تمامی ابزار ممکن استفاده خواهد کرد.

اردوگاه اشرف پیشتر محل اسکان بیش از ۳۰۰۰ تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق بود اما بسیاری از آنان سال گذشته به کمپ لیبرتی، مقر نظامی سابق نیروهای آمریکایی در نزدیکی بغداد منتقل شدند.

کمپ لیبرتی از آن موقع چند بار هدف راکت پرانی شبه نظامیان قرار گرفته است. سازمان مجاهدین خلق می گوید این حملات تاکنون ده کشته و شماری دیگر مجروح دربرداشته است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس در ادامه می گوید سازمان مجاهدین خلق ماه گذشته میلادی مقامات عراقی را به قطع آب و برق در اردوگاه اشرف متهم کرد. جورجس باکوس، که مسئولیت نظارت بر مسائل مرتبط با اردوگاه اشرف را برای دولت عراق برعهده دارد این اتهام را رد کرده است.

سازمان مجاهدین خلق طی جنگ ایران و عراق در کنار نیروهای عراقی علیه ایران جنگید و صدام حسین به هزاران تن از اعضای این سازمان در عراق پناه داد. این گروه در سپتامبر گذشته - حدود یک سال پیش- از فهرست گروه های تروریستی آمریکا خارج شد.

دولت شیعه مدار فعلی عراق، که روابط گرمی با جمهوری اسلامی ایران دارد، حضور نیروهای سازمان مجاهدین خلق در عراق را غیرقانونی می داند و خواستار خروج آنان از عراق است. دولت عراق برای انتقال اعضای مجاهدین خلق به کشورهای دیگر با سازمان ملل متحد همکاری می کند اما این روند به آهستگی پیش می رود.

اسوشیتدپرس می گوید ۱۶۲ تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق تاکنون به خارج از عراق منتقل شده و عمدتا در آلبانی اسکان داده شده اند.

XS
SM
MD
LG