لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۶

جابه جایی آخرین گروه از مجاهدین خلق در عراق


 اردوگاه اشرف در ماه های پیش از تخلیه، در محاصره نیروهای عراقی بود.
اردوگاه اشرف در ماه های پیش از تخلیه، در محاصره نیروهای عراقی بود.

سخنگوی سازمان ملل متحد: آخرین گروه از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران روز شنبه از کمپ اشرف به اردوگاه جدید منتقل شده اند.

مارتین کابلر، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق، امروز یکشنبه گفت آخرین گروه ساکنان اردوگاه اشرف به کمپ لیبرتی منتقل شده اند.

بنا به گزارش بیانیه دفتر سازمان ملل در عراق، ۶۸۰ نفراز آخرین ساکنان اردوگاه اشرف امروز به اردوگاه لیبرتی منتقل شدند. از مجموع ۳۲۸۰ نفر ساکنان اولیه کمپ اشرف، تنها گروه کوچکی موقتاً در آن اردوگاه سکونت دارند که قرار است آخرین کارهای مربوط به تعطیل کمپ را انجام دهند. کمپ اشرف در سال های دهه شصت و در جریان جنگ عراق با ایران، از سوی صدام حسین، رئیس جمهوری وقت عراق، در اختیار مجاهدین قرار گرفته بود. سازمان مجاهدین خلق در آن زمان درگیر مبارزه مسلحانه علیه حکومت جمهوری اسلامی بود. سخنگوی مجاهدین گفت ۲۰۰ نفر از اعضای سازمان در کمپ اشرف می مانند تا لوازم موجود در آن را بفروشند.

کمپ لیبرتی، پایگاه سابق نیروهای آمریکایی در عراق، موقتاً و تا زمانی که کشور ثالثی به اعضای سازمان مجاهدین اجازه اقامت بدهد، در اختیار آنان قرار داده شده است.

آقای کابلر در بیانیه «اعضای جامعه بین المللی را به تسریع تلاش ها برای پذیرش ساکنان اردوگاه اشرف در کشورهایشان» فرا خواند.

سازمان مجاهدین در سال ۱۳۸۰ رسماً اعلام کرد مبارزه مسلحانه را کنار گذاشته، و در سال ۱۳۸۲ همزمان با حمله نیروهای آمریکایی به عراق خلع سلاح شد؛ با این حال، از سال ۱۳۸۶ در فهرست سازمان های تروریستی وزارت خارجه آمریکا قرار دارد، چون چندین دهه علیه دولت ایران و آمریکا حملات مسلحانه انجام داده است. ایالات متحده می گوید جابه جایی اعضای مجاهدین از اردوگاه اشرف، به حذف نام سازمان از فهرست تروریستی کمک خواهد کرد؛ چنانکه اروپا نیز نام مجاهدین را از فهرست سازمان های تروریستی خارج کرده است.
XS
SM
MD
LG