لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۰

دبيرکل سازمان ملل خواستار آغاز روند جا به جايی ساکنان اردوگاه اشرف شد


دبيرکل سازمان ملل خواستار آغاز روند جا به جايی ساکنان اردوگاه اشرف شد
دبيرکل سازمان ملل خواستار آغاز روند جا به جايی ساکنان اردوگاه اشرف شد

بان گی مون، دبيرکل سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه از دولت عراق خواست تا روند انتقال ساکنان اردوگاه اشرف به اردوگاه جديد را آغاز کند.

در بيانيه دفتر بان گی مون آمده است:« دبيرکل (سازمان ملل متحد) معتقد است که بدون تاخير بيشتر اکنون زمان روند جابه جايی (ساکنان اردوگاه اشرف) فرا رسيده است.»

اعضای سازمان مجاهدين خلق از ۲۵ سال پيش و در دوران جنگ ايران و عراق در اردوگاه اشرف ساکن شده اند. اين اردوگاه در ۶۵ کيلومتری شمال بغداد قرار دارد.

دولت عراق که مخالف حضور اعضای سازمان مجاهدين خلق در اردوگاه اشرف است بيشتر تا پايان سال ۲۰۱۱ فرصت داده بود تا اعضای مجاهدين خلق اردوگاه اشرف را ترک کنند. به دنبال مذاکرات سازمان ملل متحد با دولت عراق، توافقنامه ای امضا شد که براساس آن مهلت برای خروج مجاهدين خلق از عراق تمديد شد و قرار شد تا اعضای مجاهدين خلق به اردوگاه آزادی (ليبرتی) در نزديکی بغداد منتقل شوند.

در بيانيه دفتر دبيرکل سازمان ملل متحد همچنين آمده است:«آقای بان گی مون از دولت عراق و ساکنان اردوگاه اشرف می خواهد به شيوه مسالمت اميز برای تکميل اين روند به همکاری ادامه دهند.»

در بيانيه دفتر آقای بان گی مون تصريح شده است که کميساريای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد تاييد کرده است که زيرساختها و امکانات در اردوگاه جديد با استانداردهای بين المللی و انساندوستانه مطابق است.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، سازمان مجاهدين خلق تاکنون به در خواست دبيرکل سازمان ملل متحد در روز چهارشنبه واکنشی نشان نداده است.

اوايل ماه فوريه مارتين کوبلر، فرستاده سازمان ملل متحد در امور عراق، اعلام کرده بود که شرايط و زيرساختهای اردوگاه آزادی قابل قبول است. اما در مقابل سازمان مجاهدين خلق اين اظهارات را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، شاهين قبادی، از سخنگويان شورای ملی مقاومت ايران، شرايط در اردوگاه آزادی را به زندان تشبيه کرده است. وی گفته است: ساکنان اردوگاه اشرف مجاز به انتقال وسايل شخصی و خودروهای خود نيستند و در اردوگاه جديد اجازه خروج از کمپ را نخواهند داشت.

(نقل از وب سایت رادیو فردا)

XS
SM
MD
LG