لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

ایران خروج مجاهدین از فهرست ترور آمریکا را محکوم کرد


مریم رجوی، از رهبران ارشد گروه مجاهدین خلق ایران در فرانسه به سر می برد
مریم رجوی، از رهبران ارشد گروه مجاهدین خلق ایران در فرانسه به سر می برد
تهران می گوید اقدام واشنگتن در خارج کردن نام سازمان مجاهدین خلق از فهرست تروریستی وزارت خارجه آمریکا، ناشی از شکست سیاست ها و مصداق سیاست دوگانه این کشور است.

محمد صالح جوکار، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره اقدام شامگاه جمعه وزارت خارجه آمریکا در خارج کردن نام سازمان مجاهدین از فهرست تروریستی، به خبرگزاری مهر گفت: « توطئه های جدیدی در حال شکل گیری است و آمریکا قصد دارد در عرصه های سیاسی از این گروهک بر علیه نظام و انقلاب جمهوری اسلامی ایران بهره برداری کند.»

آقای جوکار گفت: «آمریکایی ها قصد دارند از گروهک تروریستی منافقین به عنوان یک بارکش مجانی و رایگان برای خود بهره بگیرند.»

این نماینده مجلس شورای اسلامی آمریکا را متهم به دروغگویی و حمایت از تروریسم کرد و گفت: «این گروهک آنقدر سابقه خصمانه دارد...که آمریکایی ها موفق نمی شوند این گونه ...اقداماتشان را پاک کنند.» حسین نقوی، دیگر نماینده مجلس و سخنگوی کمیسیون امنیت مجلس نیز مسئولیت اقدامات آینده سازمان مجاهدین خلق را متوجه آمریکا کرد و تصمیم آمریکا درباره این سازمان را مصداق «سیاست دوگانه آمریکا درباره تروریسم و حقوق بشر» توصیف کرد. محمدرضا تابش، نماینده اصلاح طلب مجلس نیز گفت آمریکا به این ترتیب خود را در مقابل دولت و ملت ایران قرار داد.

وزارت امورخارجه ايران نیز با صدور بیانیه ای اقدام دولت آمریکا در خارج كردن نام منافقین از فهرست تروریستی را محکوم کرده است. در اين بيانيه آمده است: «دولت آمریکا سرانجام پس از سال‌ها پنهان‌کاری در حمایت از گروهک تروریستی منافقین، با خارج كردن نام این گروهک منفور از فهرست تروریستی آن کشور، بر فهرست بلند اقدامات ضدایرانی خود افزود و بار دیگر ثابت كرد که رفتارهای این کشور با هیچ منطقی سازگاری ندارد.»

همزمان علی اکبر ولایتی، وزیر خارجه سابق ایران و مشاور آیت الله خامنه ای گفت خارج کردن «یک گروه ضد بشری و تروریستی» نشانه «ورشکستگی سیاسی» آمریکا است.

تلویزیون جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از تصمیم آمریکا گفت واشنگتن سازمان مجاهدین خلق را «تروریست خوب قلمداد می کند زیرا آمریکا از آنان علیه ایران استفاده می کند». رادیوی دولتی ایران نیز گفت این اقدام نشان دهنده احساسات ضد ایرانی باراک اوباما است.

روز جمعه وزارت خارجه آمریکا با صدور اطلاعیه ای تصمیم خود در خارج کردن سازمان مجاهدین خلق از فهرست گروه های تروریستی را رسما اعلام کرد. این تصمیم فعالیت سازمان مجاهدین در آمریکا را تسهیل و راه را برای انتقال اعضای این سازمان از عراق به کشورهای دیگر هموار می کند. این اقدام همچنین موجب آزاد شدن دارایی های بلوکه شده سازمان مجاهدین در آمریکا می شود و آمریکایی ها می توانند با آن وارد فعالیت تجاری شوند. مجاهدین خلق روز شنبه در مقر این سازمان در نزدیکی پاریس جشن گرفتند. گروهی دیگر از اعضای مجاهدین نیز در مقابل وزارت خارجه آمریکا خروج سازمان متبوعشان از فهرست تروریستی واشنگتن را جشن گرفتند.

مریم رجوی، از رهبران رده بالای سازمان مجاهدین خلق ایران تصمیم وزارت خارجه آمریکا را پیروزی برای آن سازمان دانست و «جسارت» هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا را ستود. خانم رجوی به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت به این ترتیب «توازن قوا در ایران تغییر می کند.» مریم رجوی گفت: «ما از جامعه بین الملل می خواهیم تا به خواسته مردم ایران در تغییر حاکمیت احترام بگذارند.»

سازمان مجاهدین خلق با فعالیت های چریکی علیه محمدرضا شاه پهلوی در سرنگونی حاکمیت پهلوی در ایران سهم داشت. این گروه سپس مخالفت با آیت الله خمینی و حامیان جمهوری اسلامی را پیشه ساخت و در جریان حمله صدام حسین به ایران و جنگ هشت ساله ایران وعراق در کنار نیروهای عراق علیه ایران جنگید. سازمان مجاهدین پس از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ خلع سلاح شد.

وزارت خارجه آمریکا گفته است که سازمان مجاهدین خلق بیش از ده سال است که مرتکب اقدام تروریستی نشده است. این گروه همچنین با پیش شرط آمریکا در انتقال ۳۰۰۰ تن از اعضایش از کمپ اشرف به پایگاه آزادی در نزدیکی بغداد موافقت کرد. این گامی مهم در پایان دادن به حضور ده ساله مجاهدین در عراق به شمار می رود.

سازمان مجاهدین خلق ادعا می کند که به دنبال تغییر حاکمیت صلح آمیز در ایران و جایگزین کردن آن با یک دولت سکولار است.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به شرط فاش نشدن نامش روز جمعه به خبرنگاران گفت خارج کردن مجاهدین از فهرست ترور به معنای موضعگیری مشترک آمریکا با مجاهدین نیست. او گفت به نظر آمریکا سازمان مجاهدین یک جنبش اپوزیسیون نیست که بتواند ارزش های دمکراتیک را در ایران دنبال کند.

ایران سازمان مجاهدین خلق را مسئول کشته شدن بیش از ۱۲ هزار ایرانی در سه دهه گذشته می داند.

سازمان مجاهدین خلق طی سالهای گذشته مقادیر چشمگیری پول نقد را صرف پرداخت به افراد با نفوذ آمریکایی و لابی گری برای خروج از فهرست تروریستی آمریکا کرد. تام ریج، وزیر امنیت داخلی آمریکا در دوره ریاست جمهوری جرج بوش، و نیوت گینگریچ، سخنگوی سابق مجلس نمایندگان آمریکا و کاندیدای ریاست جمهوری این کشور از جمله چهره های سیاسی آمریکایی هستند که در گردهمایی های اخیر مجاهدین در پاریس شرکت کردند.

مجاهدین سابقا در عراق از محافظت صدام حسین برخوردار بودند اما حاکمیت شیعه مدار فعلی عراق آنان را نمی خواهد.

سازمان مجاهدین خلق در سال ۲۰۰۹ از فهرست تروریستی اتحادیه اروپا خارج شده بود.
XS
SM
MD
LG