لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۱

کودک۱۲ ساله و مرد ۹۶ ساله ممنوع الخروج شدند


صدر حاج سید جوادی
صدر حاج سید جوادی
هنوز موج شگفتی و حیرت از ابلاغ حکم ممنوع الخروجی و احضار احمد صدر حاج سید جوادی ۹۶ ساله از سوی شعبه دوم دادیاری دادسرای مقدس مستقر در زندان اوین فرو ننشسته بود که ابلاغ دوحکم مشابه دیگر که به همان اندازه غریب و مبهم بود، به این شگفتی دامن زد.

شعبه دوم دادیاری دادسرای مقدس تهران در اوین با ارسال دو نامه جداگانه برای رضا خندان و مهراوه ، همسر و دختر ۱۲ ساله نسرین ستوده، ضمن اعلام حکم ممنوع الخروجی، آن دو را به دادسرا احضار کرده است. به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، در این دو حکم علت این احضار و ممنوعیت از خروج از کشور ذکر نشده است.

تاریخ صدور دو «برگه احضاریه متهم» ۳۰ اردیبهشت ماه است، اما تاریخ تحویل آن ۱۱ تیرماه ذکر شده است. به این پدر و دختر بیست روز فرصت داده شده تا به حکم صادر شده اعتراض کنند.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل زندانی که دو ماه است از ملاقات با فرزندانش محروم است، به کمپین گفته است دریافت این حکم برایش کاملا بی مقدمه بوده است. بویژه که آنان قصد یا برنامه ای برای سفر نداشته اند. او هدف از این اقدام را «ازبین بردن تعادل روحی و ذهنی خانواده و وارد کردن شوک روحی به کل اعضای خانواده» دانست.

به گفته آقای خندان، مهراوه زیر ۱۳ سال دارد و اگر جرمی مرتکب شده باشد باید در دادگاه اطفال به آن رسیدگی شود و رسیدگی به آن در صلاحیت دادسرای امنیتی و سیاسی نیست. او افزود تاکنون اتهامی متوجه مهراوه نبوده و معلوم نیست چرا بدون هیچ اتهامی اورا ممنوع الخروج کرده اند حال آن که ابتدا باید اتهام مطرح شود و با استناد به آن فرد تحت رسیدگی قانونی قرار بگیرد و در صورت تشخیص دادگاه قرار ممنوعیت خروج از کشور صادر شود تا به اتهام رسیدگی شود.

این اولین بار است که برای کودک یک زندانی سیاسی قرار ممنوع الخروجی و احضار به دادسرای انقلاب صادر می شود.

این در حالی ست که چند روز پیش نیز حکم مشابهی به دست مسن ترین فعال سیاسی ایران رسید. دکتر احمد صدر حاج سید جوادی، وکیل و حقوق دان ۹۶ ساله نیز حکم ممنوع الخروجی خود را از همین دادسرا دریافت کرد. احمد صدر حاج سید جوادی وزیر کشور و دادگستری در اولین دولت جمهوری اسلامی، نماینده اولین مجلس شورای اسلامی، عضو شورای انقلاب، و از اعضای شورای مرکزی نهضت آزادی ست. او در نامه سرگشاده ای که به عنوان اعتراض به این حکم نوشته آورده است:« نه پای سفر دارم و نه دل دوری از وطن، اما دادگاه صادرکننده رای و مسئولان را فاقد شرایط و صلاحیت قانونی و اخلاقی می دانم».

تاریخ این حکم ۲۳ اردیبهشت ماه است اما در تیرماه به دست او رسیده است.

آقای صدر حاج سید جوادی که در دوران محمدرضاشاه وکالت علی خامنه ای را برعهده داشت، به رادیو فردا گفته است پس از انقلاب هیچ گاه از ایران خارج نشده و نه تنها تقاضایی برای خروج از کشور نداده است که با آن مخالفت شود، بلکه اساسا به تنهایی قادر به حرکت نیست. به گفته او «از این اتاق به آن اتاق سخت می روم. یک نفر باید حتما بنده را از پشت نگه دارد که زمین نخورم.». او همچنین تاکید کرده که هیچ پرونده بازی ندارد، نه اتهامی متوجه او بوده و نه کسی علیه او اعلام جرمی کرده که بر اساس آن ممنوع الخروج شود.
XS
SM
MD
LG