لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۱

حمله به مدافعان حقوق بشر در ایران


سه کارشناس مستقل که در باره حقوق بشر به سازمان ملل متحد گزارش می دهند، ادامه آزار مدافعان حقوق بشر در ایران را محکوم می کنند.

احمد شهید، گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران در بیانیه ای گفت «محکومیت مدافعان حقوق بشر و وضع مجازات های فوق العاده سخت علیه آنها، بر سرکوب فراینده فعالیت های مشروع مدافعان حقوق بشر دلالت دارد و شکست جدی حفاظت از حقوق بشر در ایران را نشان می دهد.»

شهید، همراه با گابریلا کناول گزارشگر ویژه استقلال قضات و وکلا، و مارگارت سکاگیا گزارشگر ویژه مدافعان حقوق بشر، به طولانی بودن مجازات های زندان نرگس محمدی، عبدالفتاح سلطانی، و نسرین ستوده مدافعان برجسته حقوق بشر ، که به ترتیب به ۶، ۱۸، و ۶ سال زندان محکوم شده اند اشاره کرد. ستوده و سلطانی همچنین به ترتیب به مدت ۱۰ و ۲۰ سال از وکالت ممنوع شده اند.

دامنه سرکوب مدافعان حقوق بشر توسط رژیم ایران همچنین به محمد علی دادخواه ، دیگر وکیل برجسته حقوق بشر نیز کشیده شد. روز ۹ اردیبهشت، دادخواه برای دفاع از یک موکل وارد دادگاه شد اما قاضی به او گفت دادگاه استیناف مجازات ۹ سال زندان را که علیه وی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی صادر شده ابرام کرده است، و بزودی به زندان احضار خواهد شد. دادخواه نیز ۱۰ سال از وکالت و ۱۰ سال از تدریس ممنوع و به جریمه و تحمل شلاق محکوم شد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا نگرانی عمیق خود را از آزار فعالان جامعه مدنی ایران، از جمله مدافعان حقوق بشر، به دست دولتشان ابراز داشته است. او گفت «جهان همچنان مراقب خواهد بود و کسانی را که مرتکب چنین عملیاتی می شوند مسئول خواهد دانست. ایالات متحده همصدا با جامعه بین المللی بار دیگر بر حقوق جهانی که تمام مردان و زمان در ایران و در سراسر جهان شایسته هستند از آنها برخوردار شوند تاکید می گذارد.»
XS
SM
MD
LG