لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۹

هجمه همزمان رسانه‌ها؛ «املاکی‌ها» در رادار اتهام قرار گرفتند


قیمت مسکن در ایران همچنان سیر صعودی دارد.
قیمت مسکن در ایران همچنان سیر صعودی دارد.

بازار مسکن این روزها حال و روز خوبی ندارد و تمامی کارشناسان و حتی گزارش‌های رسمی از جمله گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس مقصر بوجود آمدن شرایط فعلی را «سیاستگذاری غلط» در چهار دهه گذشته دانسته‌اند؛ این در حالی است که برخی از خبرگزاری‌های ایران بطور همزمان نوک پیکان انتقادات را به سمت املاکی‌ها نشانه رفته‌اند.

خبرگزاری «ایرنا» وابسته به دولت جمهوری اسلامی، به نقل از یک کارشناس حوزه مسکن نوشت که تعداد بنگاه‌های املاک در کشور با احتساب رقم ۲۰۰ هزار واحد حدود ۱/۸ برابر بیشتر از مدارس است.

ایرنا تاکید کرده که کارشناسان یکی از علل افزایش قیمت مسکن در کشور را نقش مشاوران املاک می‌دانند، مشاوران املاک که چه به صورت «مجاز» و چه «غیرمجاز» در حال فعالیت هستند.

این خبرگزاری همچنین در گزارش دیگری به این موضوع پرداخت و به نقل از مدیرکل تعزیرات حکومتی استان البرز نوشت که در اجرای طرح نظارت بر عملکرد مشاوران املاک در این استان، از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۱۰ واحد صنفی متخلف در این حوزه تعطیل شد.

در این زمینه حجت اله هراتی گفته است که هزار و ۴۴۰ بازرسی صورت گرفته که از این میزان بازرسی ۳۱۰ واحد پلمپ شدند.

خبرگزاری «ایلنا»، وابسته به خانه کارگر، نیز به نقل از نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک نوشت که حدود ١٨۵ هزار مشاور املاک دارای پروانه کسب و مجاز در سطح کشور فعال هستند. به گفته داود به ازای هر ۴۴٠ نفر یک مشاور املاک وجود دارد.

این خبرگزاری به نقل از این مقام صنفی این پرسش را مطرح کرد که «مگر هر ۴۴٠ نفر نیاز به معامله مسکن دارند؟» و ادامه داد: «در واقع در ارتباط با مشاوران املاک یک فاجعه در حال رخ دادن است.»

در حالی که رسانه‌ها «املاکی‌ها» را یکی از عاملان اصلی برهم خوردن نظم بازار و افزایش قیمت مسکن معرفی می‌کنند؛ تازه‌ترین گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد که چهار دهه برنامه‌ریزی دولت‌ها در بخش مسکن از نگاه این مرکز مطلوب قشرهای «کم‌درآمدها نبوده، به‌طوری‌که این گروه به ویژه در شهرهای بزرگ، بازنده ناکارآمدی تصمیمات بودند.»

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی همچنین در ۱۸ خرداد ماه از وضعیت بحرانی مسکن در تهران و افزایش «۹۵۰ درصدی» قیمت آن طی پنج سال گذشته خبر داده بود.

وب‌سایت «تجارت‌نیوز» نیز ۱۶ مرداد ماه به بهانه دوسالگی دولت ابراهیم رئیسی به عملکرد دولت او در حوزه مسکن پرداخت و نوشت که قیمت خانه در دو سال رشد ۱۰۹ درصدی داشته و به هر متر بالای ۶۵ میلیون تومان رسیده است.

XS
SM
MD
LG