لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۳

مرکز پژوهش‌های مجلس؛ ۶ دهک جامعه دسترسی به مسکن را از دست دادند


دشواری‌های خرید مسکن در ایران
دشواری‌های خرید مسکن در ایران

مرکز پژوهش‌‌‌های مجلس در گزارشی به موضوع افزایش دهک‌‌‌های اخراجی از بازار مسکن اشاره کرده و نوشته است که دهک‌های یک تا سه به صورت مطلق و سه تا پنج و حتی بخشی از دهک ششم «نسبتا» قادر به تامین مسکن مورد نیاز برای سکونت خود نیستند.

این مرکز در گزارشی تحت عنوان «تحلیل سیاست‌‌‌های مسکن در برنامه‌‌‌های پنج‌‌‌ساله توسعه» تاکید کرده که جهش‌های مکرر قیمت مسکن در اواخر دهه۹۰ باعث شد «تعداد دهک‌های ناتوان از خرید خانه» به۲ برابر ابتدای آن دهه افزایش پیدا کند.

بر همین اساس چهار دهه برنامه‌ریزی‌ دولت‌ها در بخش مسکن از نگاه مرکز پژوهش‌های مجلس، مطلوب کم‌درآمدها نبوده به‌طوری‌که این گروه به‌ویژه در شهرهای بزرگ، بازنده ناکارآمدی تصمیمات بودند.

در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شده است که گروه‌‌‌های بهره‌‌‌مند از سیاست‌‌‌های حوزه مسکن بطور عمده دهک‌‌‌های اول تا سوم درآمدی و اقشار آسیب‌‌‌پذیر مانند افراد بی‌‌‌سرپرست و افراد با نیازهای خاص نبوده‌‌‌اند.

مرور گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس توسط صدای آمریکا نشان می‌دهد که چهار دهه سیاست‌گذاری در حوزه مسکن در نهایت باعث شده تا شرایط تامین مسکن برای خانوارها دشوارتر شود. بر همین اساس تولید مسکن در استطاعت نیز به شدت کاهش پیدا کرده است و بر اساس اعلام بازوی پژوهشی مجلس زمان انتظار برای خانه‌‌‌دار شدن به نزدیک ۵۰ سال رسیده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی همچنین در ۱۸ خرداد ماه از وضعیت بحرانی مسکن در تهران و افزایش «۹۵۰ درصدی» قیمت آن طی پنج سال گذشته خبر داده بود.

ابراهیم رئیسی در دوران رقابت‌های انتخاباتی وعده ساخت یک میلیون مسکن در سال را داده بود. بررسی تحولات بازار مسکن و مرور گزارش‌ها توسط صدای آمریکا نشان می‌دهد در دو سال گذشته نه تنها مسکنی تحویل داده نشد بلکه قیمت‌ها نیز رشد دوبرابری داشت و بر همین اساس قیمت هر متر مربع در تهران به ۷۰ میلیون تومان رسیده است.

سازمان نظام مهندسی نیز تیرماه سال جاری هزینه ساخت ۷ گروه ساختمانی در سال ۱۴۰۲ را نسبت به سال گذشته با افزایش ۳۸ تا ۴۸ درصدی اعلام و از افزایش دو برابری نسبت به سال ۱۴۰۰ خبر داد.

وب‌سایت «تجارت‌نیوز» نیز ۱۶ مرداد ماه به بهانه دوسالگی دولت ابراهیم رئیسی به عملکرد دولت او در حوزه مسکن پرداخت و نوشت که قیمت خانه در دو سال رشد ۱۰۹ درصدی داشته و به هر متر بالای ۶۵ میلیون تومان رسیده است.

روزنامه «دنیای اقتصاد» چاپ تهران نیز در اردیبهشت ماه نوشت که جمعیتِ دچار «فقر مسکن» در ایران، «رکورد معناداری» زده است؛ به طوری که «۵۵ درصد» خانوارهای ایرانی از «مسکن مناسب و در استطاعت» محروم هستند.

XS
SM
MD
LG