لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۲

کارنامه دولت رئیسی در نیمه‌ راه؛ مسکن در دو سال نزدیک به ۱۱۰ درصد گران شد


افزایش چندباره قیمت ساخت مسکن در ایران
افزایش چندباره قیمت ساخت مسکن در ایران

وبسایت تجارت‌نیوز به بهانه دوسالگی دولت ابراهیم رئیسی به عملکرد دولت او در حوزه مسکن پرداخت و نوشت که قیمت خانه در دوسال رشد ۱۰۹ درصدی داشته و به هر متر بالای ۶۵ میلیون تومان رسیده است.

این رسانه اقتصادی نوشته که ابراهیم رئیسی سال ۱۴۰۰ در حالی مسند ریاست جمهوری را تحویل گرفت که بازار مسکن از دوره دوم دولت حسن روحانی افزایش قیمت بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده و در تهران به هر متر ۳۱ میلیون تومان رسیده بود.

مرور اتفاقات بازار مسکن نشان می‌دهد که ابراهیم رئیسی در دوران رقابت‌های انتخاباتی وعده ساخت یک میلیون مسکن در سال را داده بود. این در حالی است که در دوسال گذشته نه تنها مسکنی ساخته نشد بلکه قیمت‌ها نیز رشد دوبرابری داشت و بر همین اساس قیمت هر متر مربع در تهران به ۷۰ میلیون تومان رسیده است. سازمان نظام مهندسی نیز تیرماه هزینه ساخت ۷ گروه ساختمانی در سال ۱۴۰۲ را نسبت به سال گذشته با افزایش ۳۸ تا ۴۸ درصدی اعلام و از افزایش دو برابری نسبت به سال ۱۴۰۰ خبر داد.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز ۱۸ خردادماه از وضعیت بحرانی مسکن در تهران و افزایش «۹۵۰ درصدی» قیمت آن طی پنج سال گذشته خبر داد.

روزنامه «دنیای اقتصاد» چاپ تهران نیز اردیبهشت ماه نوشت که جمعیتِ دچار «فقر مسکن» در ایران، «رکورد معناداری» زده است؛ به طوری که «۵۵ درصد» خانوارهای ایرانی از «مسکن مناسب و در استطاعت» محروم هستند.

روزنامه «شرق» چاپ تهران نیز ۲۸ فروردین‌ماه ۱۴۰۱ در گزارشی با عنوان «بیداد اجاره‌ها»، نوشته بود که «ریزش فقرا به حاشیه شهر» در محلات فقیرنشین تهران «شدت» گرفته و افزوده بود: وضعیت «خانه‌به‌دوش‌ها» در «محله‌های فقیرنشین» تهران «وخیم‌تر» از سایر مناطق شده است.

بررسی گزارش جدید مرکز آمار توسط «صدای آمریکا» نشان می‌دهد که در تیر ماه، تورم مسکن ماهانه ۲.۴ درصد؛ تورم نقطه به نطقه ۳۸درصد و تورم سالانه آن ۳۶ درصد بوده است.

در همین ماه، تورم خدمات مربوط به مسکن نیز شاهد تورم چشمگیر بود، به طوری که تورم ماهانه خدمات نگهداری و تعمیر مسکن ۴.۶ درصد؛ تورم نقطه به نقطه ۴۶.۴ درصد و تورم سالانه در این بخش ۵۰.۳ درصد بوده است.

XS
SM
MD
LG