لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۲

مک‌کال: هر توافق که برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را «صرفا محدود کند» تهدید جدی برای امنیت ملی آمریکا است


مک‌کال/بایدن
مک‌کال/بایدن

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، نسبت به «تصمیم احتمالی دولت برای مذاکره با جمهوری اسلامی» اعتراض کرد و در نامه‌ای خطاب به جو بایدن نوشت: «از خبرهای اخیر مبنی بر اینکه کاخ سفید بدون اطلاع کنگره به دنبال توافق هسته‌ای جدید با جمهوری اسلامی است، نا‌امید شدم.»

مایکل مک‌کال از «عدم شفافیت و رایزنی کاخ سفید با کنگره» ابراز ناامیدی و خاطرنشان کرد که وزارت امور خارجه به درخواست کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان مبنی بر شهادت «رابرت مالی» فرستاده ویژه ایران در این کمیته عمل نکرده است.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان به رویکرد دولت انتقاد کرد و آن را متهم کرد که به «رفتار بد» جمهوری اسلامی پاداش می‌دهد و در عین حال نتوانسته از اهرم دیپلماتیک و بازدارندگی نظامی برای ممانعت از فعالیت‌های بدخیم جمهوری اسلامی استفاده کند.

همزمان مایکل مک‌کال بر اقدامات نگران‌کننده جمهوری اسلامی از جمله غنی‌سازی تحریک‌آمیز اورانیوم تا خلوص ۶۰ درصد، ممانعت از انجام تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) و برنامه‌های بالقوه‌اش برای افزایش غنی‌سازی به سطح کاربری نظامی تاکید کرد.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان طی این نامه استدلال می‌کند که هر توافقی که برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را «صرفا محدود کند» بدون اینکه به طور کامل به آن پایان دهد، هنجارهای جهانی عدم اشاعه اتمی را تضعیف می‌کند و تهدید جدی برای امنیت ملی ایالات متحده محسوب می‌شود.

مایکل مک‌کال با اشاره به موارد نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، نوشت: «رئیس‌جمهور همچنین به ادامه فعالیت‌های شرورانه جمهوری اسلامی از جمله حمله به نیروهای آمریکایی در خاورمیانه، توقیف نفت‌کش‌ها در آب‌های بین‌المللی و ادعای دخالت جمهوری اسلامی در سوء قصد در خاک آمریکا توجه کند».

علاوه بر این، مک کال جمهوری اسلامی را متهم کرد که با صدور جنگ‌افزار‌های مرگبار به روسیه بر خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، در جنگ روسیه علیه اوکراین آتش‌افروزی می‌کند.

او در پایان بر اهمیت تبعیت از قوانین ایالات متحده تاکید کرد و از دولت خواست که هرگونه توافق، یا تفاهم با جمهوری اسلامی را مطابق الزام توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با کنگره در میان بگذارد.

این در حالی است که سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه در پاسخ به پرسش خبرنگار صدای آمریکا با مهم شمردن «داشتن کانالهای باز گفتگو» تاکید کرد: «سیاست ما در مورد ایران تغییر نکرده است و ما در این مورد بسیار صریح بوده‌ایم.»


سخنگوی دستگاه دیپلماسی متیو میلر هم روز چهارشنبه بار دیگر خاطرنشان کرد هیچ توافق هسته‌ای میان واشنگتن و تهران وجود ندارد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG