لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۱

باربارا لیف: برجام دیگر به شکل گذشته «روی میز» نیست


باربارا لیف، رئیس بخش امور خاور نزدیک وزارت امور خارجه آمریکا

باربارا لیف، رئیس بخش امور خاور نزدیک وزارت امور خارجه آمریکا، ضمن اشاره به عدم محوریت توافق‌ هسته‌ای با جمهوری اسلامی گفت که برجام به دلایل گوناگون محوریت خود را از دست داده است و دیگر «عملاً» به شکل گذشته «روی میز نیست.»

خانم لیف روز سه‌شنبه ۲۳ خرداد در سخنانی خطاب به اعضای کمیسیون زیرگروه کمیته امور خارجی سنا، ضمن اشاره به عدم محوریت توافق‌ هسته‌ای گفت که واشنگتن با وجود کاهش تمرکز بر توافق هسته‌ای با تهران، همچنان دیپلماسی را شیوه‌ای کارآمد برای مقابله با تهدیدهای جمهوری اسلامی و جلوگیری از دستیابی‌اش به سلاح هسته‌ای می‌داند.

این دیپلمات ارشد آمریکایی بهترین شیوه برای اعمال محدودیت علیه برنامه هسته‌ای ایران را بازگشت به دیپلماسی از طریق بازرسی و نظارت دقیق دانست.

رئیس بخش امور خاور نزدیک وزارت خارجه آمریکا خاطرنشان کرد که ایالات متحده در پیامی بسیار صریح به حکومت ایران، ساخت تسلیحات هسته‌ای را غیرقابل قبول اعلام کرده است.

باربارا لیف از شرکای آمریکا هم خواست که شیوه مشابهی را در قبال تهران در پیش بگیرند.

این دیپلمات ارشد ایالات متحده تاکید کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، قاطعانه متعهد است که از دست نیافتن ایران به سلاح هسته‌ای اطمینان حاصل کند.

او با اشاره به انتشار گسترده اخبار جعلی و نادرست در این باره در رسانه‌ها، گفت: آمریکا با توسل مستقیم یا غیرمستقیم به ابزار دیپلماتیک، تهدیدات بین‌المللی از سوی ایران را زیر نظر دارد.

به تازگی، در پی انتشار اخباری درباره توافق موقت میان تهران و واشنگتن، متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، صحت این اخبار را رد و آنها را نادرست اعلام کرد.

باربارا لیف در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که آمریکا تلاش می‌کند ایران را به تشنج‌زدایی در جبهه‌های مختلف وادارد.

البته این مقام ارشد آمریکایی، ابزار مقابله واشنگتن با اقدامات تهران را به دیپلماسی محدود ندانست و افزود که ایالات متحده برای جلوگیری از ماجراجویی ایران، علاوه بر دیپلماسی، از ابزار مکمل دیگر نیز بهره می‌گیرد.

این مقام ارشد آمریکایی تشکیل ائتلاف با شرکای دارای توانمندی‌های دفاعی و علاقمند به پاسخگو کردن ایران را از جمله شیوه‌های مکمل دیپلماسی آمریکا ذکر کرد.

خانم لیف به طور نمونه، پاسخ صریح آمریکا به حمله ایران و گروه‌های نیابتی‌اش به نیروهای آمریکایی در سوریه را از جمله ابزارهای مکمل دیپلماسی برای مقابله با تهران عنوان کرد.

این مقام ارشد آمریکایی، گسترش فزاینده روابط نظامی میان ایران و روسیه را موجب نگرانی آمریکا خواند.

باربارا لیف اعمال تحریم‌های گسترده علیه صادرات پهپادهای ایران به روسیه را از جمله ابزار آمریکا برای فشار بر ایران اعلام کرد.

او روابط دفاعی فزاینده میان ایران و روسیه را نگران‌کننده خواند و گفت آمریکا و شرکای اروپایی‌اش در این باره «در تلاش‌های خود بسیار همسو» عمل می‌کنند.

XS
SM
MD
LG