لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

فرجام همکاری نظامی با روسها؛ اروپا مصمم به «تداوم تحریم‌ موشک‌های بالستیک» جمهوری اسلامی است


به گفته یک مقام اروپایی کشورهای اتحادیه اروپا «مصمم هستند» که به «اعمال» تحریم‌های موشکی بالستیک علیه جمهوری اسلامی ـ که قرار بود در ماه اکتبر منقضی شود ‌ـ ‌ادامه دهند.

به گزارش رویترز، با وجود اینکه هدف از سرگیری مذاکرات برجام، بازگشت دوباره به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است ـ که رسما به عنوان برنامه جامع مشترک شناخته می‌شود ـ این «مقام اروپایی» بر این باور است که هنوز فرصتی برای مذاکره درباره توافق هسته‌ای و کاهش تنش با جمهوری اسلامی تا پایان سال ۲۰۲۳ وجود دارد.

بر اساس این گزارش، در ماه ژوئن و با تداوم نگرانی‌ها، منابع آگاه به رویترز گفتند که سه دلیل برای ادامه تحریم‌ها وجود دارد: «استفاده روسیه از پهپادهای جمهوری اسلامی علیه اوکراین»، «احتمال انتقال موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی به روسیه» و «محروم کردن ایران از مزایای توافق هسته‌ای» با وجود اینکه جمهوری اسلامی، این توافق را «نقض» کرده است.

چندی پیش نیز صدای آمریکا در گزارشی نوشت: دیپلمات‌های اروپایی به جمهوری اسلامی اطلاع داده‌اند که مصمم هستند «تحریم‌های موشک‌های بالستیک» اتحادیه اروپا را ـ که قرار بود در ماه اکتبر منقضی شود ـ حفظ کنند.

بر اساس این گزارش، اروپا قصد دارد ـ با وجود فروپاشی توافق هسته‌ای که ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد ـ «با حفظ تحریم‌ها»، از تولید سلاح‌های هسته‌ای و ابزارهای تحویل آن توسط جمهوری اسلامی جلوگیری کند.

پیش‌تر نیز یک عضو جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا، با انتشار توییتی به «تحریم افراد و نهادهای مرتبط یا برنامه موشکی جمهوری اسلامی» واکنش نشان داد.

سناتور جیم ریش، با یادآوری این که ممنوعیت‌ها علیه موشک‌‌های بالستیک ایران در ماه اکتبر سال جاری میلادی منقضی می‌شوند، گفت: «به غروب خطرناک دیگری از برجام نزدیک می‌شویم.»

XS
SM
MD
LG