لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

گزارش سی‌ان‌ان: آیا وزیر دفاع با بولتون و جولیانی برای تغییر رژیم ایران موافق است؟


شبکه خبری سی‌ان‌ان می گوید جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا، از پاسخ دادن به این سوال قانونگذاران آمریکایی که آیا درخواست های علنی جان بولتون، و رودی جولیانی برای براندازی حکومت جمهوری اسلامی در ایران به طور مستقیم بر استراتژی فعلی آمریکا تاثیر گذاشته است، طفره رفته است.

به نوشته سی‌ان‌ان، قانونگذاران آمریکایی این سوال را روز چهارشنبه از وزیر دفاع آمریکا مطرح کردند.

این شبکه در وب سایت خود می نویسد که آقای متیس همچنین اطلاعات چندانی درباره این موضوع ارائه نداد که آیا دونالد ترامپ و مشاوران ارشدش در مورد چشم انداز دراز مدت دولت ترامپ به توافق رسیده اند یا خیر.

به نوشته سی‌ان‌ان، جیمز متیس گفته است: «مردم ایران مشکل ما نیستند. اما می گذارم که آقای بولتون و آقای جولیانی از جانب خودشان صحبت کنند.» او افزود که ترجیح می دهد درباره موارد خاصی که هر دوی آنها در رسانه ها از «تغییر رژیم» در ایران صحبت کرده اند، اظهار نظر نکند.

سی‌ان‌ان می نویسد که قانونگذاران آمریکایی به طور خاص در مورد یک سرمقاله که جان بولتون در سال ۲۰۱۵ منتشر کرد و در آن برای تغییر رژیم در ایران سخن گفت و همچنین یک سخنرانی رودی جولیانی، اظهار نگرانی کردند.

جولیانی اخیرا در یک تجمع گفت: «تغییر رژیم در ایران مهمتر از توافق صلح فلسطینی ها با اسرائیل است و من فکر می کنم تنها مسیر رسیدن به صلح در خاورمیانه است.»

جان بولتون اکنون مشاور ارشد امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا است. رودی جولیانی نیز وکیل شخصی آقای ترامپ است.

جیم متیس، و رکس تیلرسون که اخیرا جای خود را در وزارت خارجه آمریکا به مایک پمپئو داد، به دونالد ترامپ توصیه کرده بودند که در توافق هسته ای با ایران باقی بماند. اما آقای ترامپ چند روز پیش گفت آمریکا از برجام خارج می شود.

جان بولتون از مخالفان سرسخت توافق برجام بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG