لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۴

نظر مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ درباره تخلفات ایران از برجام


جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید می گوید پیش از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از برجام، ایران بارها توافق اتمی ۲۰۱۵ را نقض کرده بود.

آقای بولتون به خبرنگاران گفت تایید نمی کند که ایران توافق اتمی موسوم به برجام را رعایت کرده و افزود: در بعضی موارد نمی توان به سادگی گفت که توافق رعایت شده یا نه. موارد دیگری هم هست که به نظر من توافق به روشنی نقض شده است.

این اظهارات آقای بولتون برخلاف گزارش های قبلی مقام های اطلاعاتی آمریکاست که گفته بودند تهران به توافق اتمی پایبند بوده است.

آقای بولتون از تولید آب سنگین بیش از حد مجاز پیش بینی شده در توافق به عنوان نمونه ای از موارد نقض توافق نام برد.

بر اساس برجام ایران می تواند تا حد ۱۳۰ تن آب سنگین داشته باشد و بیش از آن را می تواند بفروشد.

ایران از سال ۲۰۱۶ دو بار از این میزان بیشتر آب سنگین داشته است و در ماه ژوئن گذشته اعلام کرد برای جلوگیری از نقض توافق ۲۰ تن آب سنگین را به خارج فروخته است.

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG