لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۹

دیدگاه| ورود جان بولتون ممکن است به معنای چرخش دیرهنگام بر سر ایران باشد


یادداشتی در نیویورک دیلی نیوز از تام ریج، وزیر امنیت ملی دولت جرج بوش و فرماندار پیشین ایالت پنسیلوانیا

در قبال جمهوری اسلامی ایران دو رویکرد مشخص وجود دارد:

رویکرد نخست به طور طبیعی به مماشات تمایل دارد و آن چیزی است که در طول حیات جمهوری اسلامی خصوصا طی مذاکرات هسته ای با ایران وقتی دولت باراک اوباما عمده اهرم های سیاسی و اقتصادی غرب در برابر جمهوری اسلامی را تحویل داد، در پیش گرفته شد.

رویکرد دیگر، با توجه به اقدامات تحریک آمیز مداوم ایران در سوریه، عراق، یمن و دیگر نقاط، برخورد قاطع است. این چیزی است که سرانجام فرصت آزمودن آن را داریم.

منتقدان جان بولتون، مشاور امنیت ملی جدید پرزیدنت ترامپ، به این توجه نمی کنند که رویکرد قاطع لزوما به معنای هجوم به سوی گزینه نظامی نیست. این رویکرد به جای به خطر انداختن جان و مال آمریکایی ها باید شامل تحریم های اقتصادی هماهنگ، کارزار بین المللی پاسخگو کردن مقام های ایران در برابر نقض حقوق بشر و تشویق عناصر داخلی باشد که به منافع آمریکا و ارزش های دموکراتیک نگاهی دوستانه دارند.

آمریکا از فرصت منحصر به فرد ناشی از اعتراضات سراسری اخیر در ایران می تواند برای دور شدن از سیاست مماشات در برابر ایران و حرکت به سوی حمایت از «مقاومت ایران» و خواست دیرین مردم ایران برای آزادی و حکومت دموکراتیک استفاده کند.

این بهترین زمان برای پیوستن بولتون به کاخ سفید است تا به ترامپ کمک کند آمریکا را از تکرار الگوهای شکست خورده نجات دهد.

بولتون بی تردید می داند که خلاصی از رژیم مذهبی ایران مستلزم آغاز یک جنگ دیگر نیست. درست برعکس، تغییر رژیم از درون تنها گزینه ای است که اساسا احتمال جنگ را کنار می زند و گامی عظیم به سوی رهایی آمریکا و متحدانش از چند باتلاق موجود است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG